Demokrasi ve seçim propogandası

Bugün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olaylar olmuş.  Fazla yorumda yapmayacağım.  Gazetelerin aynı konudaki haberlerini aktaracağım.

 

Hürriyet

Öğle saatlerinde çıkan kavgaya ilk olarak üniversitedeki özel güvenlik görevlileri müdahale etti. Daha sonra olay yerine Çevik Kuvvet Ekipleri ve çok sayıda ambulans sevkedildi. Kavgada yaralanan 9 yaralı, Taksim Eğitim ve Araştırma ile Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma hastanelerine kaldırıldı. Bir süre sonra çeşitli sivil toplum kuruluş temsilicileri de okula geldi. 2 saat süren görüşme sonrası, saat 14.30’da 40 kişilik TKP’li grup bir kapıdan, BDP sempatizanı 30 kişilik grup da diğer kapıdan ayrıldı. Her iki gruptan da gözaltına alınan olmadı.

Kavga sonra açıklama yapan, üniversitenin öğrencilerinden TKP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Mert Uzun, “Arkadaşlarımız bir grup BDP’linin saldırısına uğradı. Yaralanan 6 arkadaşımız hastanelerde tedavi görüyor. Kavga, afişteki 8. maddeden kaynaklanıyor” dedi. Uzun’un kavganın nedeni olarak gösterdiği 8. madde şöyle:

“TKP’nin güçlü olduğu bir Türkiye’de kimse bir yandan ülkeyi satıp, bir yandan da birlik bütünlük edabiyatı ile milliyetçiliği pompalayıp düşmanlık üretemez. Halkları birbirine düşürecek söylemler. Alıcı bulamaz. Kürtlerin umutsuzluk içinde emperyalist ülkelerden, cemaatlerden ya da ayrılıktan medet umar hale getirilmesine kimse izin veremez. Farklı etnik kökenlerden insanların birbirine güveni pekişir. Birçok okulda İngilizce, Fransızca ve Almanca eğitim verilirken, bu ülkeninin dilllerinden Kürtçe üzerindeki yasaklama ve kısıtlamalar kolay kolay savunulamaz”

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17243686.asp?gid=373

 

Fırat News

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeleri ile Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG üyeleri arasında afiş kavgası çıktı. Yaşanan kavgada yaralanan 11 öğrenciden 2’sinin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Beşiktaş Bulvarı’nda bulunan kampusüne iddialara göre, TKP’li bir grup öğrenci tarafından “Komünizm iktidara gelirse, Kürtler ayrılıkçı politikalarından vazgeçer” yazılı afişinin asılmasına Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG) üyeleri tepki gösterdi ve afişin kaldırılmasını istedi. Afişin kaldırılmayınca DYG’li öğrenciler ile TKP’li öğrenciler arasında yaşanan tartışma daha sonra kavgaya dönüştü.

Şişe ve sopaların kullanıldığı kavgada her iki gruptan 11 öğrenci çeşitli yerlerinden yaralandı. Kavga sonrası üniversiteye çok sayıda polis ve ambulans sevk edildi. Polisler üniversitedeki güvenliği sağlamaya çalışırken, yaralı öğrenciler de ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Edinilen bilgiye göre, yaralanan öğrencilerden 6’sı Okmeydanı SSK Hastanesine, 4’ü Taksim İlkyardım Hastanesi, 1’i ise Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan öğrencilerden 2’sinin aldığı darbeler nedeniyle durumlarının ağır olduğu bilgisine ulaşıldı.

Yaşanan kavganın Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, olaya ilişkin olarak yazılı açıklama bulundu. Üniversite yerleşkesinde sol görüşlü iki grup arasında çıkan kavgayı üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. Olayların büyümeden kontrol altına alındığını belirten Rektör Yüksek, “Eğitim ve öğretimin kesintiye uğramaması için çalışmalar yapılmıştır” dedi. Yaşananları yönetim olarak üzüntüyle karşıladıklarını ifade eden Yüksek, “Üniversite yönetimi olarak öğrencilerin zarar görmemesi için iki grup arasında tampon oluşturulmuştur. Eğitim öğretimin kesintiye uğramaması için çalışmalar yapılmıştır. Sürdürülen görüşmeler sayesinde iki grup arasında anlaşma sağlanmış, olaylar büyümeden sonlandırılmıştır” dedi

http://www.firatnews.nu/index.php?rupel=nuce&nuceID=41717

 

 

Sol

 

TKP’li öğrencilere karşı 15 gündür Türkiye’nin değişik üniversitlerinde devam eden saldırılara bir yenisi de bugün İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Merkez Kampüsü’nde eklendi.

soL’a ulaşan bilgilere göre, bugün saat 12:00 sıralarında Yıldız Teknik Üniversitesi merkez kampüsünde olağan siyasal çalışmalarına başlayan TKP’li öğrencilere dönük olarak 35-40 kişilik BDP’li grup taşlı, sopalı saldırıda bulundu.

Saldırganların kesici aletler de kullandığı saldırı sırasında, polis müdahalesine de uğrayan TKP’li öğrenciler, taş sopa ve kesici aletlerle yaralanırken, polis copu ve gaz bombalarının da etkisiyle çevre hastanelerde toplam 8 TKP üyesi üniversite öğrencisi tedavi altına alındı.

http://haber.sol.org.tr/soldakiler/ytude-tkpli-ogrencilere-saldiri-haberi-40171

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s