GERÇEKER : “Kamu vicdanında sıkıntı yaratacak uygulamalardan kaçınmak gerekiyor.”

Yargıtay Başkanı Hasan GERÇEKER, Yargıtay ‘ın 143. kuruluş yılı nedeniyle verilen resepsiyon katılıyor. Bu toplantıda Ergenekon soruşturması kapsamında gerçekleşen tutuklamalar ile ilgili fikrini söylüyor.

“Herkesin bunlara özen göstermesi gerekiyor. Davanın özelliğine, kişinin özelliğine göre değil bütün vatandaşların kanun önünde eşitlik ilkesi gereğince herkese bu kuralların eşit uygulanması gerekiyor. Kamu vicdanında sıkıntı yaratacak uygulamalardan kaçınmak gerekiyor.

Mevzuatımızı tamamen değiştirdik. Temel hak ve özgürlüklerle ilgili uygulamaları iç hukukumuza dahil ettik. Uygulamalarımızda onları da gözetmek durumundayız. Yüksek mahkemelerin en önemli görevlerinden birisi de hukuk kurallarının anayasanın bütün vatandaşlara toplumun her kesimine eşit uygulanmasını, içtihat birliğini sağlamaktır.”

Gerçeker, yasal olmayan dinlemelere prim verilmemesi gerektiğini ifade ederek hakim, savcı ve kolluk güçlerinin de bu konuda özen göstermesi gerektiğini söyledi. Yargıtayın dinlenmediği yönünde savcılığın tespiti bulunduğunu anımsatan Gerçeker, “Ama bugün bakıyorsunuz medyada hukuk dışı dinlemeler yayınlanıyor. Hukukun olmadığını söylediği bir şey fiilen ortaya çıkıyor. Yüksek mahkeme üyelerinin dinlenmesi yapılıyorsa bu bumerang gibidir. Bugün hoş görürseniz yarın sizin de başınıza gelebilir, kimsenin prim vermemesi gerekiyor ancak o zaman hukuk devleti olabiliriz, özgürlükçü, demokratik bir ülke olabilir. Biçimsel olarak istediğiniz kadar kanunlarınızı ve anayasanızı güzel yapın, eğer onları hukuka uygun uygulayamıyorsanız hiçbir şey ifade etmez” değerlendirmesinde bulundu.

Hürriyet gazetesi http://www.hurriyet.com.tr/gundem/17208843.asp?gid=373  adresinden alıntıdır.

 

İnsan haklarıyla insandır.  Adil yargılanmak temel insan haklarındandır. İnsan hakları hemen şimdi !

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s