Libya ‘da eser, Türkiye üfeler …

Libya ‘da eser, Türkiye üfeler …

Arap ülkelerinde çatırdama basladi. Su alıyorlar. Gemiler batıyor, firavunlar korkuyor.

Libya üzerinde konuşulması gereken sıcak bir konu olarak duruyor. Kaddafi hayranlarına dokundurmayacağım.

Tarihimizde Libya ‘nın yeri vardır. Libya ile ciddi bir dış ticaretimiz vardir. Bu kriz, Zincirleme gelecek ciddi bir ekonomik krizin  habercisi olabilir.  İlk konumuz, düsünmemiz gereken oradaki 20-25.000 vatandasin can güvenligidir.

Elbetteki dis iliskilerde çok agir ve hassas dengeler vardır.  Benim gibi sıradan yurttaşların yorum yapması çok zordur. Ölçülü olmak zorundayız.  Ben Türkiye özelinde değil, kendi doğrularıma göre  anlatıyorum.

Yaşam güvencesi, can güvenliği en temel insan hakkıdır. Doğduğumuza göre yasamak hakkımızdır. Bu kadar netdir.

Bir devletin en temel görevi, vatandaşlarının can güvenliğidir. Yaşam kalitesi, sağlık, adalet-hukuk, eğitim ve ulaşım ‘a gelmeden ilk ödevidir.

Vatandaşlık yaşam ile gelen bir kimlikdir. Dolayısıyla yurt içi-dışı, Taksim meydanı ya da Metris cezaevinde olmak “farketmez” Vatandaşının cangüvenliğini sağlamak “devletin görevi” dir.

Bir yabancı ülkede 20.000 vatandaşınız varsa, devlet önlemini alır. Gerekli düzenlemeleri ve önlemleri yapar. Bir halk isyanını en azından bir hafta önceden öğrenebilecek istihbaratı yapar.

Devlet, vatandaların ekonomik faaliyetlerini destekler ve düzenler. Dış ülkelerdeki faaliyetleri ve vatandaşarını güvence altına almak için tüm önlemleri almıştır. Söz konusu olan sözüne güvenilemeyen, ne yapacağı kestirilemeyen bir yabancı devlet ise, caydırıcılığını çekinmeden kullanır.

Şantiyeleri yakılan vatandaşları 20 km yürümek zorunda kaldıysa feribotları kıyıda bekliyordur.

Türkiye büyük bir devletdir. Gereğini yapmıştır ve yapacaktır. En başında dedim “biz sıradan insanları bilemeyeceği şeyler vardır. Olabilir”  Ben kardeşlerimizin can güvenliğinin sağlandığına, en ince planların yapıldığına inanmak istiyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s