Nihat SARGIN ‘ı Sosyalizm Mücadelesinde Yaşatacağız !

Güzel ülkem güzel günleri hakediyor. Güzel ülkem özgürlük, eşitlik ve sosyalizmi hakediyor. Aydınlık günler için bir ömür tüketen, Türk solunun çınarlarından Nihat  SARGIN hayatını kaybetti.

Sayın SARGIN ‘ın kaybı nedeniyle üzüntü içindeyim.  Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Kesin olmayan bilgi “19.Kasım.2010 günü Kadıköy-Zühtüpaşa Camii’nden kaldırılacak cenaze İstanbul’da toprağa veriliyor. ”

Konu ile ilgili ÖDP ‘nin açıklamasını paylaşıyorum.

 

TİP Genel Sekreteri, TBKP Kurucusu, ÖDP Kadıköy İlçe üyesi Nihat Sargın’ı kaybettik. ÖDP, bir açıklama yaparak eşitlikten ve özgürlükten yana olan herkesi Nihat Sargın’ı uğurlamaya çağırdı.

NİHAT SARGIN‘I SOSYALİZM MÜCADELESİNDE YAŞATACAĞIZ

Türkiye İşçi Partisi‘nden Özgürlük ve Dayanışma Partisi‘ne hayatını sosyalizm mücadelesine adamış bir çınarı, Nihat Sargın‘ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Ailesinin, yakınlarının, yoldaşlarının başı sağolsun.

21 yaşındayken TKP üyesi olarak başladığı sosyalizm mücadelesini, 60‘lı yıllarda TİP genel sekreterliği görevi, TBKP‘nin kuruculuğu ile sürdürdü. Bu uzun sosyalizm mücadelesi boyunca pek çok kez tutuklandı, 12 Eylül faşist darbesinin ardından 7 yıl sürgünde yaşamak zorunda kaldı.

Nihat Sargın, her tür zorluğa rağmen sosyalizm uğruna mücadele etmekten hiç vazgeçmedi. Reel sosyalizmin yenilgisinin ardından oluşan yılgınlık ve inançsızlık ortamınının dağıtılması için elini taşın altına koyanlardandı. ÖDP‘nin oluşumunda arasında yer aldı.

Sosyalizm mücadelesinin emekçisi Nihat Sargın‘ı sevgi ve saygı yürüyüşü ilesonsuzluğa uğurlayacağız. Nihat Sargın‘ı sahiplenmek sosyalizm düşüncesini sahiplenmektir, Nihat Sargın‘a sahip çıkmak kendi tarihimize sahip çıkmaktır.

Yüreği eşitlikten, özgürlükten yana atan bütün yurttaşlarımızı sosyalizm emekçisi Nihat Sargın‘ı karanfillerle uğurlamaya çağırıyoruz.

Yaşasın Sosyalizm.

Alper Taş
Genel Başkan
17.10.2010

NİHAT SARGIN‘IN HAYATI

1927‘de İstanbul‘da doğan Sargın, tıp fakültesinde öğrenciyken sol mücadelenin içerisinde yer almaya başladı. 1948‘de, 21 yaşındayken Türkiye Komünist Partisi‘nin (TKP) üyesi oldu. 1950 yılında tutuklanarak dört yıl cezaevinde kaldı. 6-7 Eylül Olayları‘nda yargılandı.

İstanbul Yüksek Tahsil Gençliği Derneği başkanlığı yaptı. Temel Haklar Yaşatma Derneği‘ni kuran Sargın 1962‘de Türkiye İşçi Partisi‘nin (TİP) genel sekreterliğini yaptı. Politik yaşamında üçüncü tutukluluğunu 12 Mart Muhtırası ile yaşadı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından yurtdışına giderek yedi yıl kaldı. 1987‘de TKP ile TİP birleşmesinden doğan Türkiye Birleşik Komünist Partisi‘nin (TBKP) kurucuları arasında yer aldı. Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı‘nın başkanlığını yaptı.

Partimizin kurucuları arasında yer alan Nihat Sargın Kadıköy İlçe üyemizdi.

Sargın‘ın iki ciltlik “TİP‘li Yıllar (1961 – 1971) Anılar-Belgeler”, “Dönüşten Özgürlüğe 900 Gün Türkiye Birleşik Komünist Partisi Davası” ve “Cezaevi Anıları – Davalar, Savunmalar” isimli üç kitabı bulunuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s