Ayşe Tütüncü ve Piyano Perküsyon Grubu ile yeni albümü: Yedi Yer, Yedi Gök

Ayşe Tütüncü ve Piyano Perküsyon Grubu ile yeni albümü:  Yedi Yer, Yedi Gök

2005 yılı sonlarında yine Blue Note/EMI etiketi ile y“Ayşe Tütüncü Üçlüsü / Trio – Panayır / Carnivalesque” albümü ile hem ülkemizde hemde yurt dışında büyük başarı kazanan ve dikkatleri üzerine çeken Ayşe Tütüncü ve grubu verdiği konserlerle de olumlu eleştiriler almıştı.

Ayşe Tütüncü’nün kendisinden yeni albüm ile ilgili detaylar;

Perküsyonlu grubumla Çeşitlemeler çıktıktan sonra yaptığım, bazılarını çalsak da henüz kaydedememiş olduğumuz bestelerimi nihayet bir albümde görmek büyük bir huzur veriyor bana. 1999’da özel olarak ‘çok perküsyon ve bir piyano’ için yapmış olduğum Yedi Yer Yedi Gök, 2001’de yapmış olduğum Pasajlar ve 2003’te yaptığım Yine de.. bu albümde yer alan en eski bestelerim. Diğer parçalar 2007 sonundan bu yana yaptığım Burdan Ötesi ve daha kısa parçalar olan Neredesin, İki Oyun, Denizli Bir Yer ve 2007 İstanbul Doğaçlama Festivali performansımızın kısa bir bölümü olarak albüme aldığım Sıfırıncı Saniye..

Bu sefer yer yer kadrosu oldukça geniş bir albümümüz oldu. Çeşitli emeği geçmiş konuk müzisyenlerimiz de var. Sayarsak grubun perküsyoncuları Saruhan Erim, Serdar Gönenç, Timuçin Gürer’in yanı sıra davulda hem Cengiz Baysal, hem Gökçe Gürçay değişerek yer alırken, nefeslilerde Oğuz Büyükberber ve Yahya Dai hem tek tek, hem de beraberce çaldılar. Konuklarda ise Emre Karabulut elektro gitarda ve Talya Balıkçıoğlu, Selen Gülün, Sibel Gürsoy, Sibel Köse geri vokallerde iki parçaya katıldılar. 2007 Doğaçlama Festivali kaydımızda da kontrabasta Özgür Salıcı ve davulda Turgut Alp Bekoğlu bizle beraber.
Hepsi çok sağ olsun..

Bu albümün içindeki parçaları yaparken üzerinde yaşadığımız toprak parçasında ve etrafında ruhen epey dolandım gezindim, etraftaki sesleri dinledim…örneğin Yine de..’nin içinde bir Arap sarkısı var. Öte yandan albümde Monteverdi de var. Halaylar, gowendler dinledim ve İran müzikleri ve Arjantinli piyanist Martha Argerich’in çaldıklarını da. Neşet Ertaş’la Esat Sutay’ı dinledim, Brahms’ın senfonilerini de.. Lenk Fahte ritmiyle hem hal oldum…Az gittim uz gittim, hepsinin arasında bağlar hissettim, ya da olsun istedim. Hem uzun hem de kısa parçalar çıktı ortaya. Bu defa daha çok vokal, ses koyduk albüme. Umarım bu yolculuklar sizin de merakınızı celbeder. İyi dinlemeler dileğiyle…

Bundan sonra planlarımda 2009’da ağırlıklı olarak yurt içi konserlerin yanı sıra Üçlü grubumla yeni besteler ve yeni albüm hazırlığı, ayrıca bir şarkı albümü için çalışmak ve çeşitli türden müzik atölyeleri yapmak var.

Beş yaşında kendini müzikle dolu bir odada buldu; bir müzik kursunda, hepsinin elinde değişik enstrümanlar, bir curcunadır çalan çocuklarla dolu bir oda … Bundan iki yıl sonra konservatuarda piyano öğrenimine başladı; orada da “oda müziği”ni çok sevdi.

1983’te ilk grubu Mozaik’i kurdu; 1995’e kadar dört albüm çıkardılar. “Mozaik” rok, klasik batı müziği ve cazdan oluşan bir füzyon müziğiydi; besininin bir maddesi de yerel topraktı. Aynı sıralarda Kömür grubu ile klüplerde doğaçlama oranı bol programlarda çaldı. Sumru Ağıryürüyen ile birlikte “kadın şarkıları” söyledi. Bir stüdyo müzisyeni olarak dönemin gruplarının albümlerinde yer aldı. Sonraki dönemde Bülent Somay Bandosu ile ve 1999’da Lawrence “Butch” Morris’in “Conducting –yönetilen- Improvisation Orchestra”sında çaldı. Ayrıca kısa film (“Vapurlar”-1986)ve film müziği (“Bekle Dedim Gölgeye”-1991), müzikal (“Ordaaa Bir Şehir Var Uzak”-1994) ve tiyatro müzikleri (“Sahte Kimlikler 5/ Asrın Entrikası”-2000) yazdı.

1995’te kurduğu Piyano Perküsyon Grubu’yla (piyano, perküsyonlar, bas klarinet) 1999’da Çeşitlemeler (ADA Müzik) albümünü çıkardı, hem Türkiye hem de Avrupa’da çeşitli uluslararası festivallere katıldı:

6. Istanbul Caz Festivali / Türkiye (1999) – Ankara Caz Festivalleri / Türkiye (2000 and 2002) – North Sea Caz Festivali / Holland (2002) – Traumzeit Festivali / Almanya (2003) – Talos Festivali / İtalya (2003) – 12. Izmir Avrupa Caz Festivali (2005) – Roccella Caz Festivali / İtalya (2006).

2004’te Ayşe Tütüncü Üçlüsü’nü kurdu (iki nefesli ve bir piyano) ve Panayır (EMI/ Blue Note-2005) albümünü kaydetti. Bu grubuyla da Türkiye ve Avrupa’da çeşitli konserler verdi, uluslararası festivallerde çaldı:

16. Akbank Caz Festivali / Türkiye (2006) – Londra Caz Festivali / İngiltere (2006) – Amsterdam “Şimdi” Festivali / Hollanda (2007) – Eskişehir 5.Amatör Caz Müzisyenleri Festival Konuğu / Türkiye (2007) – Zagrep Bahar Festivali / Hırvatistan (2008) – Viyana Interkulttheater / Avusturya (2008) – Frankfurt Kitap Fuarı / Almanya (2008) – “Reigen” / Avusturya (2008) – Padova Porsche Caz Festivali / İtalya (2008)
En son olarak Piyano Perküsyon Grubu’yla yine EMI / Blue Note etiketiyle Yedi Yer, Yedi Gök albümünü çıkaran Ayşe Tütüncü özellikle yazılı müzikle doğaçlama müzik arasındaki gerilimi dengeleyebilmek ve ikisine de uzanabilmek için ortada bir yerde durmayı tercih ediyor; bestelerinde serbest bölümler ile yazı içiçe örülüyor. Öte yandan öğretmek de onun için önemli bir konu; ister piyano veya grup müziği dersi olsun, ister atölye fark etmez. Hayatta müzik ile sosyal konuları bağdaştırmak da, atölyelerde müzik öğrencisi olanlarla olmayanları bir araya getirmek de onun için önemli. İnsanların müzikle ve sanatla bir araya gelişlerinde oda ve salonlar kadar bahçe ve sokakları da çok etkili mekanlar olarak görüyor.

Yaptığı ders ve atölyelerden örnekler:

– 1997 – 2000 arası Akademi İstanbul’da grup müziği ve piyano dersleri,
– 2001 Afyon’da 6-8 yas arası çocuklarla “Doğaçlama ve Müzik” muhabbeti/ uygulamaları (atölye),
– 2004 Diyarbakır’da 7-12 yas arası çocuklarla “Müzikli oyunlar atölyesi” ve Minik gösteri
– 2006 Kars’ta Güzel Sanatlar Lisesi’nde hem Müzik bölümü, hem de Plastik Sanat bölümü 12-17 yaş arası öğrencileriyle ayrı ayrı “Sanatta Kendini İfade Atölyesi”
– 2008’de Kayaköy Kültür Sanat Yaz Atölyelerinde “Grup müziği atölyesi”

http:// http://www.emikent.com.tr   adresinden alıntıdır.

Ayşe Tütüncü ‘nün resmi sitesi http://www.aysetutuncu.com ‘dur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s