RAMAZANDA DAHA FAZLA HARCIYORUZ…

RAMAZANDA DAHA FAZLA HARCIYORUZ…

Ipsos KMG tarafından, Ramazan dönemlerinde hızlı tüketim ürünleri alımındaki değişiklikleri incelemeye yönelik olarak hazırlanan Ramazan Raporu çıktı. Rapora göre Türkiye’de Ramazan’da ortalama bir aya kıyasla hızlı tüketim ürünlerine yaklaşık %20 daha fazla para harcanıyor.

Ramazan dönemlerindeki hızlı tüketim harcamalarındaki artışa yönelik bu dönemi ayrıntılı izleyen Ipsos KMG üçüncü Ramazan Raporu’nu hazırladı. Rapora göre 2007 yılında Ramazan ayında aylık ortalama hane tüketim harcaması yüzde 20 oranında arttı.

Ipsos KMG Tüketici Panelleri ve Medya Koordinatörü Kıvanç Bilgeman yaptığı değerlendirmede; “Ramazan ayı Türkiye’de gerek oruç tutanlar gerekse tutmayanlar için yeme ve içmenin diğer tüm zamanlardan daha ön planda olduğu bir dönem.

2007 yılında aylık ortalama hızlı tüketim harcaması 3.249 milyon YTL iken Ramazan ayında bu değer 3.885 milyon YTL olarak gerçekleşti. Toplam harcamada gıda ve içecek ürünlerinin payı arttı. Ramazan ayında görülen harcama artışı tüm sosyo-ekonomik statü gruplarında geçerli olsa da artış oranı AB grubu hanelerde daha düşük, DE grubunda ise daha yüksek gerçekleşti. İç Anadolu ve Doğu & Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nin toplam harcamadaki payı Ramazan’da artarken diğer bölgelerde düşüş oldu. Perakendeciler bazında incelendiğinde ise Ramazan ayındaki harcamada diğer zamanlara kıyasla çok belirgin bir hareket görülmemekle birlikte market & bakkalların ve indirim marketlerinin payı düşmekte. Buna karşılık son iki yılın Ramazan döneminde zincir dışı marketler paylarını arttırdı.

Hane Tüketim Endeksi (HTE) hakkında
Hane Tüketim Endeksi (HTE) verileri Türkiye’yi temsil eden 6.200 haneden oluşan bir örneklemden elde edilmiştir. Yaklaşık 71 milyon nüfus ve yaklaşık 16 milyon hanenin tüketimlerini gösterir ve hane tüketimi için satın alınan hızlı tüketim ürünlerini kapsar.

“Ramazan Raporu” ile ilgili detaylı bilgi almak için  info@ipsos-kmg.com adresine e-mail atabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s