Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu : “rakı tüketimi düşüyor ve kayıt dışı artıyor”

KONYA ŞEHİR EFSANESİ, İÇKİ’DE BİRİNCİ İL, İZMİR… Şu anda Türkiye’de 18 yaş üstü nüfusun yaklaşık yüzde 46’sı içki içiyor
İçki içenler içinde kadınların oranı yüzde 4 iken şu anda yüzde 11’e ulaştı. Ayrıca Türkiye’de içkinin yüzde 60’ı evde içiliyor

Türkiye’nin dünyanın en büyük dördüncü üzüm üreticisi olmasına karşın üretilen üzümlerden sadece yüzde 5’inin alkol üretiminde kullanıldığını belirten Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu, “Bu potansiyeli kullanamıyoruz, rakı tüketimi düşüyor ve kayıt dışı artıyor” uyarısında bulundu.

Birkaç yıl önce yıllık 75 milyon litreye ulaşan rakı tüketiminin 2007’de 40-43 milyon litre aralığına gerilediğini kaydeden Yorgancıoğlu, “En önemli sorun kayıt dışı, şu anda pazarda satılan rakıların yüzde 25’i kayıtlı değil” dedi. Yorgancıoğlu, Tekirdağ Rakısı’nın yenilenen ambalajı ve etiketinin tanıtımı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşurken, “2004’teki ÖTV artışıyla rakı tüketiminde ciddi bir sıkıntı başladı, bu da kayıt dışını artırdı. 27 YTL’lik rakıda 16.5 YTL vergi var” dedi. Yorgancıoğlu, Maliye yetkililerinin artık alkollü içkiden daha fazla vergi almanın mantıklı olmadığını anladıklarını belirterek, “Yükselttiğiniz zaman kayıt dışına kaçıyor” diye konuştu.

Yorgancıoğlu, rakı tüketiminde ilk çeyrekte tüketimde azalma olmasına karşın, ikinci çeyreğin daha olumlu olduğunu ifade ederek, “Göstergeler olumlu” dedi. Yorgancıoğlu, rakının tarihinde en yüksek tüketildiği dönemde 75 milyon litreyle rekor kırdığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Yıllar itibariyle bu geriledi ve 45 milyon litreye düştü. İlk kez geçen yıl rakı tüketimi arttı. Bence rakı yeniden prestij kazanıyor. Rakının kalitesinin artması, çeşitliliğin sağlanması prestijini de artırdı. Eskiden bir ev ziyaretine gidildiğinde şarap tercih edilirdi, şimdi rakı alınıyor. Rakı yeniden kokteyllerdeki yerini aldı. Eskiden kendisini snob eden insanlar artık rakıya dönüyor.”

Özelleştirme ile birlikte rakı sektöründe pazar araştırmaları da hızlandı. Şu anda Türkiye’de 18 yaş üstü nüfusun yaklaşık yüzde 46’sı içki içiyor. Ancak içki içenler içinde kadınların oranı yüzde 4 iken şu anda yüzde 11’e ulaştı. Ayrıca Türkiye’de içkinin yüzde 60’ı evde içiliyor. Şarap içenler de ise bu oran yüzde 50’e düşüyor. Türkiye’ye yayılmış satış noktası sayısı 65 bin civarında. Bu rakam dengeli olarak yurdun her tarafına yayılıyor ancak Türkiye’deki içki tüketiminin yüzde 75’i Ankara’nın batısında gerçekleştiriliyor. Kişi başına en çok içki tüketen kent İzmir. Konya’nın Türkiye’nin en çok içki tüketen kenti iddiası ise bir şehir efsanesi.

nethaber.com sitesinden alıntıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s