İstanbul da bitmez, kitapları da!

Sadece İstanbul’ daki dikilitaşları ele alan bir kitap yazabilirsiniz. Dikilitaş’ ın, Yılanlı Sütun’ un, Çemberlitaş’ ın, Örme Sütun’ un, Arcadius Sütunu’ nun öykülerini nerelerden gelip İstanbul’ a mâl olduklarını araştırıp bir, “İstanbul sütunları kitabı” yazabilirsiniz…
Ya da sadece İstanbul camilerini…
Medreselerini…
Kiliselerini…
Su yapılarını…
Saraylarını…

obib2.jpg

İstanbul da bitmez, kitapları da!
Barış Avşar
Sadece İstanbul’ daki dikilitaşları ele alan bir kitap yazabilirsiniz. Dikilitaş’ ın, Yılanlı Sütun’ un, Çemberlitaş’ ın, Örme Sütun’ un, Arcadius Sütunu’ nun öykülerini nerelerden gelip İstanbul’ a mâl olduklarını araştırıp bir, “İstanbul sütunları kitabı” yazabilirsiniz…
Ya da sadece İstanbul camilerini…
Medreselerini…
Kiliselerini…
Su yapılarını…
Saraylarını…
Böyle uzayıp gider uzun bir liste. İstanbul’ da hepsi vardır, İstanbul hepsiyle vardır. Hepsine birden bir tek kitabın çerçevesi içinde değinmek, hepsini anlatmaya çalışmak da belalı iştir. Şehri hangi plana göre gezeceksin, gördüklerinin hangilerini uzun uzun anlatacaksın, hangisinin üzerinde çok durmayacaksın? Bu konularda seçim yaparken içinizde bir “İstanbul muhasebesi” yapmaktasınızdır, hayatınızın belli bir dönemini geçirdiğiniz şehrin sizin için daha başka olan yanları vardır, onları kayırmamak için kendinizi gemlersiniz…
Eray Canberk ve Rüknü Özkök öğrencilik yıllarından başlayan 40 yıllık arkadaşlıklarını, bir “İstanbul kitabı” hazırlamak için kullanmışlar. Sözünü ettiğimiz zorlu işleri bir edebiyatçı-tarihçi dayanışması yaratarak, birlikte aşmaya çalışmışlar. Gezdikçe daha başa çıkılmaz gibi görünen İstanbul’u “gemlemek” için şehrin sur içindeki bölümüyle sınırlamışlar kendilerini ve Sultanahmet’ ten başlayıp Koca Mustafapaşa’ dan çıkmışlar.
Sonuçta ortaya İstanbul’ un sadece tarihini değil edebiyatını da anlattıkları bir kitap çıkmış ortaya: “Ömür Biter İstanbul Bitmez…”

obib1.jpg

Kitap İstanbul üzerine eksiksiz bir “bilgi” kitabı değil. Kapağında yazıldığı üzere bir “gezi-tarih” kitabı. 2003 İstanbul’ unda dere tepe dolaşan iki arkadaşın birbirlerine anlattıklarına tanık oluyoruz.
İnşa öyküleri
Görkemli yapıların inşa öyküleri de var içinde, Haçlıların işgalinin yarattığı tahribat da, padişah hikayeleri de, “Buyrun cenaze namazına” gibi dilimize yerleşmiş kimi deyimlerin ortaya çıkış hikayeleri de… Hatta artık mevcut olmayan fakat uzun süre İstanbul silüetinde yer tutmuş eserleri bile anlatmış Özkök ve Canberk.
Heyamola Yayınları’ nın geçen mayıs ayında yayınladığı kitapta, bu zorlu işi başarıyla tamamladıklarını söyleyelim. Ancak, bizce eserlerin korunmasına ve yaşatılmasına ilişkin öneriler getirme konusunda kendilerini epeyce tutmuş yazarlarımız.
Örneğin Sultanahmet Adliyesi’ nin otoparkında bulunan ve Bizans sanatının en üst düzey örneği olduğu halde ziyaret edilemeyen Eufemia Martiri’ nin ya da yüzyıllardır açık havada yıpranmış Yılanlı Sütun’ un durumlarını değiştirmek için yapılabileceklere çok değinmemişler. Ama tek tek eserler için böyle bir yönteme kitap boyunca pek başvurmasalar da, en sonda bunu “toptan” yapmışlar: Yollarla, geçitlerle, tünellerle kazılıp her gün biraz daha büyüyen şehrin hayhuyundan kurtulmuş, bütün olarak ve bizzat halk tarafından korunan bir “suriçi” dilemişler. Eğer bu dileğin gerekleri bir gün yerine getirilebilirse İstanbul için yapılmış en hayırlı iş olacak şüphesiz!
Tabii o noktaya gelinmesi için İstanbul üzerine daha çok ve çeşitli çalışmaların arkasının kesilmemesi şart…
“Ömür Biter İstanbul Bitmez”; Eray Canberk, Rüknü Özkök; Gezi-Tarih, Heyamola Yayınları

http://www.evrensel.net/05/08/18/kultur.html#3 adresinden alıntıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s