Bolu ‘da yeni bir çekirge türü bulundu !

Eşşiz doğası ile Bolu ‘dan gün geçmiyorki bir haber gelmesin. Geçen günlerde soyu tükenen Anadolu vaşağı ve Anadolu panteri’ nin Bolu’da görüldüğü haberlerini vermiştik. Şimdi yeni bir türün bulunduğu haberini yayınlıyorum.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Ünal, Bolua ve Koroglus’tan sonra Bolu’ya özgü yeni bir çekirge türünün daha ortaya çıktığını söyledi.

belen1.jpg

Yrd. Doç. Dr. Ünal, yaptığı açıklamada, Bolu bölgesinde keşfedilen yeni çekirge türüne ”Parapholidoptera Belen” isminin verildiğini ifade ederek, ”Aynı isimle ‘Transactions of the American Entomological Society’ adlı dergide yayınlanan tür böylelikle bilim literatürüne de girmiş oldu” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Ünal, yeni bulunan çekirgeye ilk olarak 2004 yılında, Bolu’nun Göynük At Yaylası Köroğlu Kayası civarında rastlandığı bilgisini aldıklarını ve bu bilgi üzerine çalışma başlattıklarını, Batı Karadeniz Bölgesinin canlı çeşitliliği açısından çok zengin olduğunu, jeolojik geçmişin, farklı iklimsel şartların ve topoğrafik yapının bu çeşitliliğe neden olduğunu belirtti.

Bu yeni çekirge türünün, hafif çalılık ve yüksek otların bulunduğu yerlerde yaşadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Ünal, ”Bu çekirge türü daha çok Temmuz ve Ağustos aylarında görülüyor, diğer böcekleri yiyerek beslendiği için faydalı kabul edilen bu tür fazla yaşamıyor. Sonbaharda yumurtalarını bırakan bu hayvanlar, daha sonra ölüyorlar” diye konuştu.

Daha önce ”Bolua” ve sadece Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yaşayan ”Koroglus” isimli çekirge cinsleri de Bolu’ya özgü canlı türleri olarak literatüre geçmişti.

Bolu Olay , 28 Mart 2007

http://www.boluolay.com/haberoku.php?id=20673

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s