Youtube ve Perinçek’ in Lozan duruşu …

Youtube.com sitesi erişime kapatıldı :(.

youtube.com turkiye

İşim gereği internet ‘deyim. Doğrusu youtube.com ‘ada shaolin rahiplerini izlemek için girmiştim sadece.

Kaynak kodlarının, lisansların ve iletişimin özgür olması gerektiğini savunuyorum. Eğer internet varsa yasaklarında olamayacağınıda biliyorum.

Open source ve linux hakkında bilgi için önerilerim

open source initiativelkd

http://www.opensource.org/

http://lwn.net/

http://www.lkd.org.tr/

Tepkinin yolunu gözümüzü kapatmak olarak yapmayan bir davranışıda yaşadık bugünlerde. Siyasi duruşunu sevelim-sevmeyelim Doğu Perinçek gitti Lozan’da fikirlerini savundu.

Sözlüğünden F harfini çıkarmayı seçmedi.

İsviçre yollarını kesmedi.

Fransız yazarları boykot etmedi.

Yanlış fikirleri savunanların varlığını kabul etti, mücadeleyi seçti,

İnandıklarını hukuk platformunda savundu …

dogu perincek

Doğu Perinçek’in yalanlar karşısındaki duruşunu destekliyor ve gerçeği savunan herkese saygılarımı sunuyorum.

Konu ile ilgili birkaç haberi ekliyorum.
http://ulusalkanal.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=3672&Itemid=5 adresinden alıntıdır.

PERİNÇEK’TEN LOZAN MAHKEMESİ’NE DERS
Çarşamba, 07 Mart 2007

90 KİLO BELGE, DURUŞMANIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ

Rus arşivleri duruşmanın seyrini değiştirdi. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Lozan Mahkemesi’ne ders verdi. Perinçek’in Türkiye’yi İsviçre’de savunduğu duruşmanın dünkü oturumu 12 saat sürdü. Duruşma öncesinde iddia makamı taraf olacağı izlenimi vermişti. Ancak, İşçi Partisi Genel Başkanı duruşmaya tam bir donanımla gitti. Mahkeme boyunca tarihi gerçekleri uzun uzun anlatan Perinçek’in yanında götürdüğü 90 kilo tutarındaki belgeler duruşmanın seyrini değiştirdi.

Amerikalı tarihçi Jason Mc Charty sert cevap verdi ve “Bir devlet adamı düşmanına böyle bir şey söyler mi?”diyerek bu uydurmayı reddetti.
Ermeni tarafı, iddialarını kanıtlamak için tarihçi Arnold Toynbee’nin yazılarını ortaya koydu. Bunlara cevap yine Amerikalı tarihçi Mc Charty’den geldi Mc Charty, “İngiltere propaganda servisinin adamı. Bunların da hepsi uydurma” bilgisini mahkemeye verdi.

Rus arşivlerinden elde edilen belgeler Savcının da dikkatini çekmeye başladı. Savcı Ermeni tarafının konuşmacılarına “Rus arşivlerini gördünüz mü?” sorusunu yöneltti. Ermeni tarafının görmediğini bildirmesi üzerine de “Siz nasıl araştırmacısınız?” dedi.

Mahkemede bilgisi sorulan tarihçi Paul Leidingen de Rus arşivlerinin önemine işaret etti ve “Bu iş oradan çözülür” dedi. Norman Stone da “En güvenilir arşiv Rus arşividir” şeklinde konuştu.
Mahkeme heyetinin kayıp sayısı ısrarı da dikkat çekiciydi. Hakim sürekli kaç kişinin öldürüldüğünü sordu. Perinçek’in buna yanıtı: “Saymadım. Ama mesele bu değildir. Devletler arası bir savaşta bu sorunun önemi yoktur. Rusya tarafında 200 bin Ermeni askeri savaştı. Ayrıca Çarlık Rusyası gönüllü Ermeni birlikleri örgütledi” yanıtını verdi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/6072873.asp?sd=5 adresinden alıntıdır.

Lozan’da Doğu Perinçek duruşması

LOZAN (A.A)

Ermeni soykırımının “emperyalist yalan olduğunu” söylediği için bugün Lozan’da hakim karşısına çıkan İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek, “Emperyalistlerin piyasaya sürdüğü soykırım yalanı önünde boyun eğmeyeceğini” söyledi.

Lozan adliye sarayında sabah başlayan duruşmanın ilk bölümünden sonra Türk ve İsviçre basınına açıklama yapan Perinçek, “Duruşmanın kendisi açısından çok iyi gittiğini” ifade ederek, “Duruşmada sadece beni değil, Talat Paşa’yı da yargılıyorlar. Savcı ve hakimden sürekli Talat Paşa ile ilgili sorular geliyor. Sonunda dayanamayıp savcıya, (burada beni mi yoksa Talat Paşa’yı mı yargılıyorsunuz?) diye sordum” dedi.

Savcının ısrarlı soruları üzerine “Talat Paşa’nın büyük bir devrimci olduğunu ve İstanbul’da işgal kuvveti olarak bulunan emperyalist İngilizlerin kurduğu mahkemede yargılandığını” anlattığını belirten Perinçek, “24 temmuzda kurulan Talat Paşa hareketinin amacına ulaştığının bu duruşmada da görüldüğünü” kaydetti.

Duruşmaya İsviçre’deki Ermeni dernekleri Birliğinin de 40 kişiyle “mağdur taraf” olarak katıldığını hatırlatan Perinçek, şunları söyledi:

“Biz Ermenileri karşı taraf olarak görmüyoruz. Bizim taraf olarak gördüklerimiz İngiliz, Fransız emperyalistlerle Rus emperyalistleridir. Ama Ermeniler ille de duruşmaya gelip kendi düşüncelerini açıklamak istiyorlarsa gelsinler, açıklasınlar.”

Duruşmada savcı ve hakimin “müthiş bir ön yargıyla hareket ettiğine tanık olduğunu belirten Perinçek, hakime ve savcıya, dolaylı tercüme hatalarına neden olmamak için Almanca yanıtlar verdiğini, bu vesileyle hakim ve savcının hem Almanca hem de Fransızca tercümesiyle sorularına iki kez üst üste yanıt almış olduklarını söyledi.

Sorular üzerine Osmanlı imparatorluğu ve Cumhuriyet dönemini bütün detaylarıyla anlattığını belirten Perinçek, “Türk milletinin büyük bir imparatorluk geleneği ve ardından Atatürk devrimciliğinden gelen bir millet olduğunu, Türklerin imparatorluk kurdukları topraklarda herkesin huzur içinde yaşamış olduğunu anlattığını” bildirdi.

Duruşma hakiminin kendisine, “Uluslararası bir komisyon kurulsa ve Türklerin 1915’te Ermenilere karşı soykırım suçu işlediği kararı alsa bu kararı kabul edip etmeyeceği” şeklinde bir soru yönelttiğini ifade eden Perinçek, “Hakime ve savcıya, böyle bir kararı kabul edemeyeceğimi,benim bilimsel fikirlerim olduğunu ve elimde soykırım iddialarını çürütecek somut kanıt ve belgeler bulunduğu yanıtını verdim” dedi.

LOZAN’DA TÜRK GÖSTERİSİ

Doğu Perinçek’e destek amacıyla Türkiye’den ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Lozan’a gelen Türk vatandaşları, Duruşmayı etkilememek ve polisle bir tartışmaya girmemek için Lozan kent merkezindeki Rippon meydanında büyük bir miting yaptılar.

Rippon meydanında sabah saatlerinde bir araya gelen Türk vatandaşları, ellerinde Türk, KKTC, Azerbaycan ve İsviçre bayrakları ve Mustafa Kemal Atatürk posterleriyle gösteri yaptı.

Lozan adliye sarayındaki duruşmanın sabah oturumundan sonra 150 kişilik bir grup Adliye binası önünde toplanarak, Perinçek’in çıkışında lehte tezahüratta bulundu.

İşçi partili görevlilerin uyarısı üzerine slogan atmayan Türk vatandaşları, ellerinde bayrak ve posterlerle Perinçek’e desteklerini alkışlarla gösterdi.

Adliye sarayı önündeki bu alkışlı kısa gösteriye, İsviçre polisi müdahale etmedi.

Doğu Perinçek’in bugün Lozan adliye sarayında başlayan duruşmasının, 9 marta kadar aralıklı olarak devam edeceği bildirildi.

Bu arada bu günkü duruşmaya “özel tanık” sıfatıyla Amerikalı tarihçi Prof. Justin Mc.Charty de katılarak, sözde Ermeni soykırımına ilişkin bildiklerini mahkeme heyetine anlattı ve savcıyla hakimin çeşitli sorularını yanıtladı.

Prof. Mac Chraty, duruşmanın sabahki bölümünden sonra dışarı çıktığında, gazetecilere “Ben işimi bitirdim ve kendim de bittim. çok yoruldum. Otelime gidip biraz dinlenmek istiyorum” demekle yetindi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s