Kıbrısçık’ta olağanüstü saatler

Kıbrısçık’ta olağanüstü saatler

Dün 1. sayfamızdan duyurduğumuz olayda ölen hayvan bir anne vaşak. Halen yaşam mücadelesi veriği tahmin edilen iki yavrusu için ise Kıbrısçık Kaymakamı, Kıbrısçık Orman Bölge Müdürü ve Milli Parklar devrede.

Dün birinci sayfamızdan verdiğimiz ve Bolu yaban hayatında uzun süredir görülmeyen haber, Bolu’da heyecan yarattı. Ulusal basın da haberimize büyük ilgi göstererek Kıbrısçık’ı adeta işgal etti.
Dünkü manşetimize konu olan yabani hayvanın ölü bulunduğu yerde Kıbrısçık Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Kıbrısçık Orman Bölge Müdürü Zafer Ekinci ve Milli Parklar görevlileri tarafından inceleme yapıldı. Yapılan ön incelemede ölen hayvanın vaşak (lynx lynx) olduğu tespit edildi. Vaşak’ın bir anne olması ve ilk bulunduğu gün başındaki iki hayvanın da yavruları olduğu kanısına varıldı. Bu ise büyük bir üzüntüye sebep oldu. Kıbrısçık Orman Bölge Müdürü Zafer Ekinci, “Gördüğümüz yavrular tahminen bir yaşında idi. Bu yaşta yavruların daha annelerinden avlanmayı pek öğrenemediğini düşünüyorum. Bu da onların hayatta kalmalarını zorlaştırır” diye konuştu. Kıbrısçık Kaymakamı Davut Sinanoğlu’nun ise, ölü hayvanın başında oldukça duygulandığı gözlendi. Genç kaymakam, bölgeye yavruların yaşamlarını sürdürebilmeleri için yem bırakılacağını söylerken, Milli Parklar yetkilileri, bu görevi kendilerinin de devam ettireceklerini ekledi.
Kaymakan Sinanoğlu, “Yaptığım inceleme ve yaşlılardan aldığım bilgilere göre bu bölgede yaklaşık 70 yıldır vaşak görülmemiş. Bu doğal değerimizdir. Popülasyonunun mutlaka incelenmesi gerekir” dedi.
Anne vaşağın bölgedeki diğer vahşi hayvanlar tarafından önemli ölçüde parçalanan cesedi Milli Parklar’a ait bir ekip tarafından tutanakla teslim alındıktan sonra incelenmek üzere Bolu’ya getirildi.
Öte yandan haberimize doğal hayatı koruma ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve ulusal basın da yoğun ilgi gösterdi. Doğaseverler, gazetemizi arayarak konu hakkında bilgi istediler.

Bolu Olay, 15.mart.2007

http://www.boluolay.com/haberoku.php?id=20511 adresinden alıntıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s