İşte Anadolu Panteri (Pardus)

İşte Anadolu Panteri

Yıllardın neslinin tükendiği söylenen ve birkaç bozuk fotoğrafıyla birkaç hatırasından fazla belgeye sahip olmadığımız Panthera Pardus Tulliana’ya Bolu Dağlarında rastlandı.

ANADOLU PANTERI

Yıllardın neslinin tükendiği söylenen ve birkaç bozuk fotoğrafıyla birkaç hatırasından fazla belgeye sahip olmadığımız Panthera Pardus Tulliana’ya Bolu Dağlarında rastlandı. Bir yavru maalesef ölü bulundu, en az iki yavru ve muhtemelen ana-babaları yaşıyor.
Bolu Dağları, önceki gün alışılmışın dışında bir heyecana sahne oldu. Bu kez konu ne Bolu Dağı Geçişi, ne Bolu Dağı’nın yoğun kar yağışı sebebiyle kapanışı idi. Bir vatandaşımızın Bolu Olay Gazetesi’ni arayarak verdiği bilgiler, birden büyük bir heyecan fırtınasının esmesine sebep oldu. Çünkü verilen bilgide, Bolu Dağları’nın ücra bir bölümünde bulunan bir hayvan ölüsünün görüldüğünden bahsediliyordu.. Hemen bu hayvan ölüsünün bir fotoğrafı istendi. Gelen fotoğraf, gazetede heyecan çığlıklarının atılmasına neden oldu. Çünkü fotoğraftaki ölü yavru, bir Panthera Pardus Tulliana idi, yani yıllardır yok olduğu sanılan, doğa aşıklarının “Çıkmayan candan ümit kesilmez” prensibiyle taaa Toroslar’ın tepelerine kadar bütün Türkiye topraklarını karış karış arayarak izini sürdüğü Anadolu Panteri idi. Ölen yavru üzerinde yapılan incelemede, muhtemelen aç kurtların saldırısına uğradığı ve sırtından aldığı derin yaralar nedeniyle fazla kaçamadığı ve yol kenarında öldüğü görüşünde birleşildi. Telefon trafiğinin iyice yoğunlaşmasından ve ölü yavruyu gören görevliler arasında yaptığımız soruşturmalarımız sırasında gazetedeki heyecan çığlıkları, dağlardaki telefonun ucundan gelen son sesle birden yerini sevinç çığlıklarına bıraktı. Çünkü ölen yavrunun kardeşleri vardı, ancak ürküp, ormanın karanlıklarına doğru hızla uzaklaştılar. Yoğun kar yağışına rağmen araştırmalar derinleştirildi, görgü tanıklarıyla konuşuldu. Ve ölü yavrunun etrafında yapılan görüşmeler bir yoruma bağlandı. Sonuç: Anadolu Panteri yaşıyor, şu an en az iki yavru hayatta, muhtemelen ana-babaları sağ. Bütün Türkiye’ye, doğa tutkunlarına duyurulur.


Anadolu Panteri (Panthera Pardus Tulliana)

Anadolu Panteri (Panthera Pardus Tulliana), Anadolu’nun en eski sakinlerinden biridir. Anadolu Parsı olarak da adlandırılır. 9000 yıl önceye tarihlenen kazılarda ortaya çıkarılan Hitit kabartmalarında görünmektedir. 9000 yıl öncesine tarihlenen Çatalhöyük kazılarında bulunan bir kadın heykelinin iki yanında Anadolu Panteri görülür. Bilimsel ismi, onunla ilgili ilk bilgileri derleyen Marcus Tullius Cicero’ya ithafen Panthera Pardus Tulliana olarak konmuştur. Sonuncuları 1972’de Ağrı ve Eskişehir Çatacık’ta görülmüştür. Mantolu Hasan adıyla tanınan bir kişi, sonuncuların yok olmasında büyük rol oynamış, öldürdüğü Anadolu Partenlerinden manto yaparak giymiştir. 1970’te Kars Karakale Köyü’nde, yine aynı yıl Hakkari’nin Uludere ilçesinde öldürülmüştür. 1967’de Bolu Seben’de öldürülmüş, sonuncusu 1974’te Beypazarı’nda Bağözü Köyü’nde Havva Köksal adlı bir kadının kolunu ısırmış, sonra düzenlenen sürek avında yakalanıp öldürülmüştür. Bu, onun son görülüşüdür.

Bolu Olay 15.mart.2007

http://www.boluolay.com/haberoku.php?id=20501 adresinden alıntıdır.

13 responses to “İşte Anadolu Panteri (Pardus)

 1. bu pars değil vaşak ama siirte bir leopar vuruldu

 2. Vaşak bu vaşak, allah bilir bunu yazan panterin nasıl bişey olduğunu bile bilmiyodur…

 3. Güzel asparagas ama yemezler. Bir çok mantık hatasının yanısıra resimdeki hayvan yaklaşık 14 aylık bir Avrasya Vaşağı. Veee, Feline hayvanlar asla babalarıyla yaşamazkar. Demek ki neymiş, yalan haber hazırlarken gerçekçi bir senaryo düşünmekte fayda varmış ;)

 4. pasr yada değil bu bir değerdir aranızda hic vasak gören var mı yada aramaya cıkmak isteyen yada anadolu parsı aramaya giden varlığından emin olmak ve onu yeniden koruma altına alma için bir urup bilen ben bu gurupta yer almak istiyorum sarlar ne olursa olsun bu insani bir görevdir ve ben bunu seve seve yapabilirim böyle bir guruptan haberdar olan varsa lütfen arasın beni 0535 550 55 67 serdar ATEŞ /BURSA

 5. bülent solakoğlu

  hah hahh ahhah haaa cahiller aptallar hepiniz ne kadar bilgisizsiniz yaa ttuuuuu vaşakla panteri ayıramıcak kadar beyinsizsiniz yazık ….biraz doğa bilimleri kitabı okuyun beee………….vaşak lan bu vaşakkk yavru panter falan değil hahhahahhaahahahahaahhhaahhhhhhaaaaaaaaaa……

 6. umarim yasiyordur, ama maalesef cektiginiz resim bi vasak resmi,dir. Fakat herseye ragmen toroslarda, ve amazon daglarinda taniklarin ifadelerine bakarsak halen yasiyor sanirim, özellikle bizim egitimsiz halkimizi bilinclendirme görevide, devlete ve doga gönullere duyurulur, överek bahsettiginiz mantolu hasan bi kahraman degil bi doga ve hayvan KATILIDIR.

 7. eklemek isterim karadeniz bölgesinde görülen ve pars olduğu iddia edilen hayvan genellikle kafkas leoparı olduğu söyleniyor. Çünkü anadolu pars ı beden olarak en iri leopar türü. kafkas leoparı ondan biraz daha ufak. görülen izlerin hepsinin yavru ve genç bireyler olamayacağı göz önünde bulundurulursa bunun kafkas leoparı olacağı daha net anlaşılır. biliniyor zaten o bölgede kafkas leoparı olduğu. vaşaktan büyük parsdan ufak bir hayvan. ben aramaların bugüne kadar en çok pars vakasının görüldüğü yerde ege ve aydın civarlarında yapılmasını daha uygun buluyorum. en çok pars vakası aydın ilimizin bir köyündedir.

 8. arkadaşlar anadolu parsı anadoluda halen yaşıyor. buna dair iz gören kendisini de ender de olsa görenler var. fakat görünen o ki sayıları çok az. genelde ülkemizdeki hayvan nesilleri zehirli tarım ilaçları, kurutulan sulak alanlar, kurutulmuş kaynaklar sebebi ile avcılar bile göremeden azalmaktadır. ama bu pars malesef kapan ve zehir ile öldürülme sonucu böyle azaldı. bir zamanlar avı 4 mevsim açık olan bir hayvanmış o kadar çokmuş yani.. köylü zehir atmasa öldürmek için, zehirli tarım ilaçları kullanmasa tarımda, su kaynakları yok edilmese inanın ki düzenli avcılık hiçbir hayvan neslini bitirmez. dün pars a yapılan bugün kurtlara yapılıyor. az da olsa kapan kullananlar varmış görmedim şahsen ama türkiyenin her yerinde doğaya zehirli etler atılıyor. yalnızca kurt değil birçok hayvanı da zehirliyorlar av köpekleri bile ölebiliyor bundan.

 9. resimdeki hayvan pars değil. o vaşaktır. vaşak da nesli tükenme tehlikesi içinde olan bir hayvan malesef.

 10. Formdaki yazılar 2007’ye ait fakat yinede yazmak istedim.Bu fotoğraftaki Vaşak.Ben Anadolu parsının hala yaşıyor olduğunu düşünüyorum.Bu hayvanın benim gibi hayrnları var ve hayvanat bahçelerinin dışında kafestede beslendiğini biliyordum.90ların başında kesin duymuştum.Hastalıktan yada başka nedenlerle ölmedilerse araştırmacıların bu konuda araştırma yapmalarını tavsiye ederim…

 11. Cevdet in dediği gibi haberlerde pars olarak değil vaşak olarak bahsedilmişti..

 12. Aynı bölgede daha sonra anadolu vaşağı bulunduğu bildirildi. Bolu Olay’ da yayınlanan fotoğraf dışında görüntü yok.

  Kulaklarına ve görünmeyen kuyruğuna bakınca vaşak olabileceği akla geliyor.

  İlginiz ve uyarınız için teşekkür ederim.

 13. Cevdet ustundag

  BU PARS DEĞİL
  Fotoğraftaki bu hayvan Anadolu Parsı değildir, Anadolu Vaşağıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s