“0” beden out …

Geçtiğimiz sene Madrid’de düzenlenen moda şovunda zayıf mankenlerin yasaklanması ile birlikte gündeme gelen “0 beden” mankenlere tüm dünyadan veto geldi. İtalya’da otoriteler ve moda tasarımcıları boyu 1.75 cm olan ve kilosu 55 kilonun altında olan kişilerin modellik yapmamaları için bazı kriterler yayınlamış ve ne kadar zayıf olunması gerektiği konusu fazla ilgi uayandırmıştı.

ACNielsen’ın 45 ülkede gerçekleştirdiği global araştırmaya katılan 25.000 online tüketicinin %81’i bayan modellerin ve ünlülerin ‘fazla zayıf’ olduğunu düşünüyorlar. Araştırma sonuçları, güzellik ve zayıflık algısı arasında, ülkenin yaşam kalitesi açısından önemli bir bağ olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmada mankenlerin sağlıksız bir şekilde zayıf olduklarına inanan ülkelerin başında gelen Norveçli (%94), Yeni Zelandalı ve İsviçreli (%92) ve Avustralyalı (%90) katılımcılar, aynı zamanda güzelliğin sağlıklı olması gerektiğini ve modanın sıska mankenleri ön plana çıkarmaması gerektiğini savunuyorlar.

Zayıflığa karşı diğer ülkeler arasında İngiltere, Brezilya, Kanada (%89), Avusturya ve İspanya (%88), Güney Afrika (%87) ve Yunanistan (%85) yer alıyor.

Türkiye’de ise bayan modellerin ve ünlülerin ‘fazla zayıf’ olduğunu düşünenlerin oranı % 80.

Modellerin ve moda tasarımcılarının sundukları imajlar ve trendler özellikle gençler tarafından büyük ölçüde taklit ediliyor. Bu açıdan sağlıklı bir bedenin örnek olarak sunulması büyük önem taşıyor. Nielsen’in yaptığı araştırmalara göre, son yıllarda tüketicilerin ilgisini keşfeden firmalar ürünlerinin pazarlanmasında ünlüleri giderek daha yaygın bir şekilde kullanıyorlar ve özellikle kişisel bakım ve güzellik ürünlerinde ünlü kişilerin marka temsilcisi olarak kullanılması satışları ve karı arttırıyor.

http://www.acnielsen.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s