Zabıt katipliğine klavyeli hücum

İşsizlik azalıyor, azaldığı sayısal olarak ispatlanıyor. İş görüşmesi yaptığım genç arkadaşların yaklaşımlarıda maalesef bunu gösteriyor. Sokağa çıkınca, dost sohbetlerine katılınca resmi söylem değişiyor.

İşinden mutsuz olanlar, istediği işi bulmaktan umut kesenler tanıdık sorunlarla yüzyüze kalıyorum.

Aşağıdaki haber, belki ortalama nabızı veriyordur. http://www.jurnalturk.com/detay.gur?@=341002 adresinden alıntıdır.

Zabıt katipliğine klavyeli hücum

Turaç TOP/İZMİR, (DHA)

Adalet Bakanlığı’nın, taşra kadrolarında görevlendirmek üzere 550 kişinin alımının yapılacağı zabıt katipliği sınavının gerçekleştirildiği merkezlerinden biri olan İzmir, Türkiye’nin işsizlik gerçeğini gözler önüne serdi. Bayraklı’daki İzmir Adliyesi’nde görevlendirilmek üzere 60 kişinin alınacağı, uygulamalı ve sözlü sınav için 3 bin 200 kişi başvurunca, ortaya çıkan manzara görevlileri de şaşırttı. Sabahın erken saatlerinden itibaren sınavın yapılacağı İzmir Adliyesi Sosyal Tesisleri’nin önünde aşırı bir kalabalık oluşturan adaylar, başarılı olabilmek ve 650 YTL’lik maaşı haketmek için ilginç yollara başvurdu. Adaylardan bazıları, sınav koşulu olan, 3 dakikada 90 ve üzerinde kelime yazabilmek için yanlarında getirdikleri monitör bağlantısı olmayan klavyelerle sınav öncesi alıştırma yaptı.

KRONOMETRE TUTTULAR
Ne kadar hızlı olabildiklerini ölçmek isteyen adayların yakınları da ellerindeki cep telefonlarıyla kronometre tuttu. Tesislerin her tarafında ellerindeki klavyelerle alıştırma yapan adayların görüntüsü iç acıtırken, işsizlikten kurtulmak için gösterdikleri çabayı da gözler önüne serdi. Çeşitli illerden gelen, koridorların tamamını dolduran, çoğu üniversite mezunu adaylar, genç yaşta olmalarına rağmen yaşadıkları çaresizliğe boyun eğerken, yetkililerin işsizlikle ilgili duyarsızlığından yakındı.


Elindeki klavyesiyle sınava heyacan içinde hazırlanan adaylardan gıda mühendisi Özlem Coşkun, “Eğitim sistemi bana göre çökmüştür. 4 yıllık üniversite bitirmek, bu ülkede sorunu çözmüyor. Ekonominin kötü gidişatı ve işsizlik nedeniyle devlet kapısı bizim için umut oldu. 650 YTL gibi düşük bir maaşa rağmen bunu bile kabul eder hale geldik. Özel sektörde de iş yok. Son çare olarak devletimize sığındık. Ama bunun da çare olacağına inanmıyorum. Bu ülkenin gençlerine yazık. Binlerce işsiz genç var. 60 kişi alınacak 3 bin 200 kişi buradayız. Sınavı kazananların dışındakiler ne olacak?” diye konuştu.


İzmir Adliyesi’ndeki zabıt katipliği sınavının yoğunluk nedeniyle iki gün süreceği, bugün 2 bin, yarın da geri kalan bin 200 kişinin sınava alınacağı bildirildi

Reklamlar

2 responses to “Zabıt katipliğine klavyeli hücum

  1. Millet biliyor aslında memuriyetin ne kadar değerli olduğunu. Memur olmak için k…ı bile yırtsanız olamazsınız. Acı gerçek budur.

  2. Memur olanin boynu egri olur diyip simdi memur olmak icin kicini yirtan biri geldi aklima. Yazik… Boynu egri kalacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s