Internet dolandırıcıları

İşim gereği yoğun bir mail trafiğini spam’dan kurtarmaya çalışıyorum. Kişisel tercihim open source ürünler olduğu için, tüm kontrol esas olarak SpamAssassin projesi ( http://www.spamassassin.org/) bazlı yapılıyor.

spamassassin.jpg

Spamassassin ‘de mail içeriği analiz edilerek puanlanıyor ve spam olup olmadığına karar veriliyor. Skorlamaya temel oluşturan dolandırıcılık hilelerini anlatan teknik olmayan bir yazıyı aşağıya ekledim.

yazı http://www.gunes.com/2007/02/23/yazarlar/y4.html adresinden alıntıdır.

İnternet dolandırıcıları
Rıza Zelyut
21. Yüzyıl’ın adı, çoktan kondu bile: İletişim çağı. Şu sıralar; iletişimin en gözde aracı da İnternet. Günümüzde her türlü haberleşme ve ticaret, internet ortamına aktarılıyor. Bu da İnternette çok değişik yollardan dolandırıcılık yapılmasına yol açıyor. Gazetemizin Web editörlerinden Barış Özkök‘ ten bunların belirlenmesini rica ettim. Onun tespitlerine göre İnternet dolandırıcıları en çok aşağıdaki yöntemleri kullanılıyorlar:

  • Açık artırma Web siteleri: Bu sitelerde satılan malın ücreti, kullanıcı tarafından ödenmesine rağmen ürünler gönderilmiyor ya da gönderilen mal, Web sitesinde gösterilenden farklı olabiliyor.
  • Alışveriş siteleri: Kullanıcının siparişini verip ödemesini yaptığı ürün, bir türlü eline ulaşmıyor. Ya da gönderilen ürün Web sitesinde seçip beğendiği üründen daha farklı ve kalitesiz olabiliyor.
  • Nijerya’daki para vaadi: Kimliği belirsiz kişiler, rasgele seçtikleri insanlara e-mail gönderirler ve Nijerya’daki bir bankada yüklü miktarda paraya sahip olduklarını yazarlar. Fakat bu parayı yurt dışına çıkartmaları için e-mail’i gönderdikleri kişinin ülkesindeki bir banka hesabına ihtiyaç duyduklarını söylerler. Para bu hesaba transfer edilecektir. Söz konusu para da genellikle birkaç milyon dolardır. Parayı hesabına aktardıkları kişiye %10, %20 (artık gönüllerinden ne koparsa) bir komisyon vereceklerdir. Fakat onun öncesinde birkaç bin dolarlık masrafları olacaktır. “Milyonların yanında birkaç bin doların lafı mı olur” diye düşünen kişi de sahtekarlara bu parayı gönderir. Tabii daha sonra bir daha onlardan haber filan alamaz.
  • Sahte çekler: İnternet üzerinden bir ürün ya da hizmet satan kişiye sahte çek gönderilebilmektedir. Bu kez de malı satan aldatılmaktadır.
  • Piyango: Yabancı bir Web sitesine giren kişinin ekranında aniden bir yazı belirir: “Tebrikler! Web sitemizi ziyaret eden 333.333. kişisiniz. 100 bin dolar kazandınız.” Fakat bu paranın yurtdışından buradaki hesaba aktarılabilmesi biraz masraflı bir iştir ve birkaç bin dolar gönderilmesi şarttır. Masraf için talep edilen para ödenir ama vaat edilen o para hiçbir zaman gelmez.
  • Phishing: Genellikle bir bankadan gelmiş gibi görünen bir e-mail’de sizden kişisel bilgilerinizi güncellemeniz istenir. Bu işlemi yaptığınızda ise kişisel bilgileriniz sahtekarların eline geçer ve banka hesaplarınızda parayı boşaltırlar.
  • Kredi vaadi: Ödeme gücünüz olmasa da size kredi vaadinde bulunulur. Fakat tabii yine her zamanki gibi küçük bir ücretin kredi almak isteyen kişi tarafından ödenmesi gerekmektedir.
  • Bilgi Servisleri: Bir bilgi servisine üye olursunuz ve ödemesini yaparsınız. Fakat Web sitesine girdiğinizde vaad edilenlerden çok farklı bir içerikle, yani işinize yaramayan bilgilerle karşılarsınız.
  • “Evde oturduğunuz yerden zengin olun” vaadi: Belirli bir üyelik ücreti ödedikten sonra bir Web sitesine üye olursunuz. Bu Web sitesi de size evden yapabileceğiniz işler verecektir. Fakat üyelik parasını verdiğinizle kalırsınız.
  • İnternet Erişim Servisleri: İnternet erişimi sağlayan servisler size vaat ettiklerinden çok daha yüksek bir miktarı fatura edebilirler.

Elbette bunlar, bilinen kandırma yolları. İnternet ortamındaki sahtekarlıklara karşı önlemler sıkılaştırıldıkça, sahtekar takımı da dolandırıcılıklarını geliştirmektedir. Hatta bu iş, bir sektör haline gelmiştir dersek, yanıltıcı olmaz. Bu yüzden; şu sanal alemde kimlerle yüzdüğünüzü iyi bilmeniz ve sırrınızı da kimseye açmamanız gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s