Rakı ve sakız

En büyük darbeyi bilyeli kapak ile yemiştim. Mey gerçekten örnek bir davranış ile tüm şişeleri toplarken, ben büfelerden eski şişede rakı bulmaya :) çalışıyordum. Dostum Cengiz’den öğrendiğim sakızlı rakı sanatını yürütemeyince Efe Yaş üzüm rakısı, Tekirdağ rakısı denemelerini yaptım.

O tarifide aşağıda veriyorum.

Sakızlı rakı tarifi

Bir büyük rakı alınır, açılır.

Gerçek sakız bir tırnaklık blok yeterli. şişenin içine konur.

şişe ışık almayan bir ortamda (mutfak tezgahının altı) kırk gün saklanır.

Sakızın kalitesi çok önemli. Ben Brezilya kurukahvecisinden alıyordum.

Bu sürenin sonunda rakının rengi değişmeden, sakız erimiş olmalı.

Şimdi İzmir Sakızlı adında yeni bir marka var.

Kesinlikle denenmesi gereken yumuşak içimli ve farklı bir tad. Atıştırmalık olarak buzlu badem veya beyaz leblebi öneriyorum.

Tek eleştirim, sakız tadının beklediğimden az olmasıdır.

sakizli3tem.jpg

Anlattığım sakızlı rakı tarifinin bir benzeri Efe Rakı ‘nın sitesinde vardır. İlk özel rakı üreticisi olan Efe Rakı (Elda ) ‘nın sakızlı tarifini veriyorum.

efe1.jpg

Sakızlı Efe
Malzemeler

• 500 cl Efe Rakı
• 4 – 5 Adet sakız tanesi

Hazırlanışı

500 cl Efe Rakı’yı bir karafakiye alın, içine 4 – 5 adet sakız tanesi atın. Karafakinin ağzını kapatın. Birkaç gün bekletin. Arasıra karıştırarak sakızın erimesini sağlayın.

İçimi
Rakı bardağında sulandırarak, buz ilavesi ile için.

http://www.eferaki.com/RakiDrinks5.asp adresinden alıntıdır.

Bahsi geçen rakı toplama kampanyası ile ilgili bülten aşağıdadır.

Mey İçki’nin sahte rakı açıklaması

tarih: 01.03.2005

Sektörün en büyüğünden büyük karar

MEY İÇKİ, PİYASADAKİ 70 CL’LİK YENİ RAKILARIN TAMAMINI TOPLAYIP İMHA EDECEK

Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu, toplum sağlığını korumak ve devlete yardım etmek adına tüm Yeni Rakı 70 cl’lik ürünleri piyasadan çekeceklerini söyledi.

Mey İçki A.Ş.; sahte rakıdan kaynaklanan ölüm olayları nedeniyle Türkiye’nin her tarafındaki açılmamış Yeni Rakı şişelerini toplama ve tamamını güvenli ürünlerle değiştirme kararı aldı.

MEY İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu, İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında şirketin dünyada benzeri çok az görülmüş bir uygulamaya gideceğini ve bütün 70 cl’lik Yeni Rakı şişesini toplayarak 10 Mart 2005 tarihinden itibaren “altın renkli kapaklı” Yeni Rakılarla değiştireceğini açıkladı. Bu kapaklarda ve şişe üzerinde aynı seri numarası bulunacak ve tüketici ürünün güvenilirliğini kendisi kontrol edebilecek. Toplanan ürünlerin tamamı ise ayrım gözetilmeden imha edilecek.

Türkiye’de sahte içki üretiminin yıllardır sürdüğüne dikkat çeken Yorgancıoğlu, “Son günlerdeki gelişmeler, sahte içki üretiminin ekonomik açıdan çok cazip hale gelmesi sonucu olayın organize bir suça dönüştüğünü ve boyutlarının tahmin edilenin ötesine gidebileceğini ortaya koyuyor” dedi. Alınan bütün önlemlere, güvenlik güçlerine yapılan ihbarlara ve aramalara karşılık sahte ürünün tüketicinin karşısına nerede ve hangi koşullarda çıkacağını tahmin etmenin çok güç olduğunu belirten Yorgancıoğlu, şunları söyledi: “Mey İçki’nin sektör lideri olarak üstlendiği görevler ve toplumsal sorumluluk anlayışı, insan sağlığı açısından bu ürüne kuşkuyla yaklaşılmasına izin vermemektedir. Bu nedenle piyasadaki ürünün tamamını toplayarak imha etmeyi, sorunu ortadan kaldıracak bir çözümü tüketiciye sunmayı kararlaştırdık. Bu süre içinde 35 cl’lik Yeni Rakı ile Tekirdağ, Altınbaş ve Kulüp marka ürünlerimiz piyasada olacak ve ihtiyaca cevap verecek miktarlarda bulunacak.”

Piyasaya sürülecek yeni ürünlerin, eski şişesinde aynı etiket ile satılacağını işaret eden Yorgancıoğlu, altın renkli kapakla piyasaya çıkacağını ve kapağın üzerindeki seri numarası ile şişe üzerindeki seri numarasının da aynı olacağını belirtti. “Müşterilerimiz ve tüketicilerimiz, altın renkli kapaklı şişelerin güvenilirliğini bu seri numaralarını kontrol ederek kolayca test edebilecek” diyen Yorgancıoğlu, “İhraç ürünlerimizde kullandığımız ve yan tarafında kabartmalı yazı bulunan kapakların üzerinde de yine hologramlı şeffaf başlık bulunacak. Altın renkli kapaklı ürünlerimiz, kesin sonuç alacak güvenlik önlemlerimiz devreye girene kadar piyasada kalacak” dedi. Mey İçki ürünlerinin güvenliğini sağlayacak çözümlerin de en kısa sürede devreye gireceğine dikkat çeken Yorgancıoğlu, bu konuyla ilgili yatırımlara aylar önce başladıklarını da kaydetti.

Mey İçki’nin bu radikal çözümüyle, güvenlik güçlerine ve devlete destek olmayı amaçladığını belirten Yorgancıoğlu, “Buna karşılık devletimizin de yasalardaki sahtekarlığı özendirecek boşlukları ortadan kaldırmasını, güvenlik güçlerimizin ve yargı organlarımızın bu tür olayları sahtecilik yerine ölüme sebebiyet verecek bir suç olarak değerlendirmesini istiyoruz. Ayrıca Tütün Alkol Piyasaları Denetleme Kurulu (TAPDK), Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın denetimlerini sıklaştırması ve vergi oranlarının sahteciliği özendirici boyutta olmamasını bekliyoruz. Yaşanan acı olayların tek tesellisi, toplumsal bilinci güçlendirmesi ve tüketicilerimizin de bundan sonra daha duyarlı davranmasına neden olmasıdır” diye konuştu.

Mey İçki’nin bütün kategoriler arasında en önemli ürünü olan Yeni Rakı’nın, kalitesine gösterilen özen nedeniyle Türkiye’deki rakı severlerin büyük bölümünün vazgeçilmez tercihi olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu şunları söyledi: “Ne Tekel döneminde ne de biz devraldıktan sonra Yeni Rakı’nın tadı ya da kalitesi ile ilgili en ufak bir tüketici sorunu yaşanmamıştır. Mey İçki, Tekel’in içki bölümünü satın aldıktan sonra en önemli fikir yatırımını Yeni Rakı’ya yapmış ve bu ürünü dünya markası yapacak stratejik adımlar atmaya başlamıştır.”

One response to “Rakı ve sakız

 1. ben rakıyı severim . rakı osmanlı dan beri sofralarımızın
  değişmez tadı . mesela türk sanat müziği ni özelliklede gazeli
  dinlerken rakı içmek te ayrı bir zevk veriyor insana.
  sakızlı rakıyı tatmak isterim , ülkemizin renkli kültürüne biraz ayak
  uydurmak lazım .

  özelliklede rakının kokusu vazgeçilmezdir .
  teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s