Ortaköy Gaziosmanpaşa ortaokulu

Ortaokul üçüncü sınıfda bir hafta kadar Ortaköy Gaziosmanpaşa ortaokulunda okudum. Daha sonra bina sanırım otopark olarak kullanıldı birsüre. Eski okulumda çıkan bir yangından sonra vapurdan çektiğim bir fotoğraf

ortakoy gaziosamanpaşa ortaokulu

http://wikimapia.org/649282/ adresindeki bilgiyi aktarıyorum.

Ortaköy Gaziosmanpaşa ortaokulu
Ortaköy – Arnavutköy caddesi üzerinde, kıyıda beyaz konaklardan birinde bulunan Gaziosmanpaşa Ortaokulu, Beşiktaş İttihat Terakki Cemiyeti adıyla söylenen kuruluş tarafından Beşiktaş’ta Akaretler semtinde 1909 yılında açılmıştır. Burada 5 yıl kaldıktan sonra Gazi Osman Paşa’nın Beşiktaş’taki yalısına taşınmıştır. İttihat Terakki Cemiyetinin Maarif işleri ile ilgisi kesilince, okul evkaf idarisine verilip, zamanın Evkaf Nazırı olan Hayri Efendi tarafından kurulan Müessesat-ı İlmiye idaresine bağlanmıştır. Okulun ismi de “Beşiktaş İttihat ve Terakki Vakfı Mektebi” olarak değiştirilmiştir.

Okul 1914 yılında Gaziosmanpaşa yalısına taşınmış, Vakıf Mekteplerinin Milli Eğitime devrinden bir sene sonra, tekrar isim değiştirerek 1917 yılında “İttihat ve Terakki Sultanisi” olarak adlandırılmıştır. 1927 yılına kadar Beşiktaş’taki yalıda çalışan okul, bu tarihten itibaren Kabataş’taki Fındıklı Okuluna nakledilmiş, burada 1933 yılına kadar eğitim ve öğretim çalışmalarına devam etmiştir. Daha sonra Ortaköy’deki Fehime Sultan için yaptırılan yalıya taşınmıştır. Gaziosmanpaşa adını alarak eğitim ve öğretim çalışmalarına devam etmekte iken 13.07.2002 tarihinde yanarak Ortaköy’de bulunan Burakreis İlköğretim Okulu’nun ek binasına taşınmış, eğitim öğretimine burada devam etmek zorunda kalmıştır.

Bu elim kaza sonucu kullanılamaz hale gelen bina 1881 yılında II. Abdülhamit’in kızı Fehime Sultan için yaptırılmıştır. 1923-1925 yılları arasında tütün deposu olarak kullanılıp 1925 yılından itibaren Kurtuluş Savaşında şehit olan erlerin çocukları için “İnönü Darüleytami” olarak isimlendirilen yatılı okul olmuştur.

2002’de otopark mafyası tarafından yakılarak harabe haline getirilmiştir …

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s