Jumbo karides, Akdeniz’e küstü …

Deniz-yemek-rakı kültürünün ayrılmaz parçası karides hakkında kötü bir haber ….

Jumbo karides, Akdeniz’e “küstü”…


Hilmi Zekeriya Diken

Dünyanın en lezzetli deniz ürünü arasında gösterilen ve Akdeniz’de en fazla Hatay’ın İskenderun ilçesi kıyılarında avlanan “jumbo” karidesin neslinin tehlikeye girdiği bildirildi.
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, kalamarın arkadaşı, balık masasının “olmazsa olmazı” olarak gösterilen, diğer deniz ürünlerinde rastlanmayan tadıyla tercih edilen İskenderun jumbo karidesinin, körfezden uzaklaşması balıkçıları düşündürüyor.
Genelde denizin kıyı kesimlerinde, yosunlu çamurlu ortamda ve 10 ile 20 metre derinliklerde toplu olarak yaşayan ve Akdeniz’de en fazla İskenderun kıyılarında görülen karidesin iri boyları “jumbo”, orta boyları “kanal”, küçük boyları ise “meyhane karidesi” olarak biliniyor.
Yıllar önce ihracatı “İskenderun Jumbo Karides”i markasıyla yapan ve tuttukları tonlarca ürünü küreklerle kamyonlara yüklediklerini anlatan körfez balıkçılarına göre, karides miktarının son yıllarda azalması nedeniyle ihracat bir yana ithalata bile başlandı.
Senegal, Singapur gibi ülkelerden jumbo karides ithalatı yapıldığını vurgulayan balıkçılar, bunlarda da “İskenderun Jumbo Karidesi”nin lezzetini bulmanın mümkün olmadığını savunuyor.
Balıkçılar, başta Fransa, ABD ve İtalya olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki turistik tesislerin ilgi gösterdiği İskenderun Jumbo Karidesi’nin neslinin tehlikeye girdiğini belirtiyor.
Daha önce 15-20 ton son yıllarda ise sezonda 2-3 ton civarında jumbo avlayabilen balıkçılar, kilosu 150 YTL’ye bile alıcı bulan bu ürünün neslinin tükenmesine çare bulunmasını bekliyorlar.

TROL AVCILIĞI YUVALARINI BOZUYOR


’Jumbo karides Akdeniz’e küstü” yorumlarında bulunan balıkçılar, bu konuda, trol avcılığı ile son yıllarda İskenderun Körfezi’ndeki sanayi tesislerinin kirliliğe neden olmasını sorumlu tutuyorlar.
Körfez balıkçılarından Alaattin Hadduroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha çok kayalık bölgelerde yaşayan jumbo karides yuvalarının trol avcılığı nedeniyle bozulduğunu belirtti.
Şu sıralarda benekli jumbo karides avlayabildiklerini ancak asıl av mevsiminin Mayısta başlayacağını vurgulayan Hadduroğlu, avladıkları karidesleri İzmir, Antalya, Ankara ve İstanbul’daki lüks otellere gönderdiklerini bildirdi.
İskenderun Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Nihat Beyazıt ise mürekkep balığından, uçan balığa ve kaya balığına kadar çok sayıda balık türünün avlanabildiği İskenderun Körfezi için jumbo karidesin yerini hiçbir deniz ürününün dolduramayacağını anlattı.
Beyazıt, pazar sıkıntısı olmayan, damak zevkine düşkün olanların tercihi jumbo karidesin körfeze küskünlüğünün nedeninin bilimsel olarak belirlenmesini beklediklerini bildirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s