Renklere yasak …

Modacılar: “Renkleri Suçlamayın!” Terörle Mücadele Yasa Tasarı’sının yasakları konusunda bianet’e konuşan Yargıcı “Yasak bugün buradan, yarın başka yerden eser. Fatura renklere çıkarılmasın” diyor. Şansal: “Kongo Cumhuriyeti’nin bayrağı da yasaklanacak mı? En yasak renk Pembe.”


Modacılar: “Renkleri Suçlamayın!” Terörle Mücadele Yasa Tasarı’sının yasakları konusunda bianet’e konuşan Yargıcı “Yasak bugün buradan, yarın başka yerden eser. Fatura renklere çıkarılmasın” diyor. Şansal: “Kongo Cumhuriyeti’nin bayrağı da yasaklanacak mı? En yasak renk Pembe.”


BİA Haber Merkezi
19/04/2006 Ayşe DURUKAN


BİA (İstanbul) – Terörle Mücadele Yasa Tasarısı’nda yer alan “örgüte ait amblem, işaret, renk taşıyanlar, slogan atanlarla, üniformayı andırır giysiler giyenler” konusundaki düzenlemeleri bir modacı gözüyle bianet’e değerlendiren Neslihan Yargıcı, “önemli olanın renklerin nasıl kullanılacağı” diyor.

Yıldırım Mayruk Modaevi’nın ortaklarından Barbaros Şansal‘ın değişiklikleri duyunca ilk tepkisi ise “Eyvah tutuklanacağım” demek oluyor: “Haber Türk‘teki ‘Toplu İğne’ programına Cuma günü puşiyle çıkacaktım.”

Yargıcı: Fatura renklere çıkarılmasın

Yargıcı, sarı kırmızı ve yeşil renkli bir emprime kıyafetle podyuma çıkmanın problem yaratmayacağını söylüyor ve “Fatura renklere çıkarılmasın” diyor.

“Renklerin nasıl ve hangi amaçla kullanılacağı önemli. Parka ya da Che beremle değil ama, sıradan bir kıyafetle Taksim meydanında iki laf etseydim değişen bir şey olmazdı. Başım yine derde girerdi.”

Yasak gelişmiş ülkelerde de var

Yargıcı, “doğdum, büyüdüm,bugün öleceğim yine yasak tartışıyoruz” diyor.

“Dönem dönem bu yasaklamalarla yaşıyorum. Bir gün içki diğer gün renk yasak deniyor. Yasaklara karşıyım. Demokratik bir toplum olamayınca devamlı böyle yasaklarla daha çok karşılaşacağız.”

Yargıcı, Türkiye’deki kadar altı çizili olmamasına karşın yasakların gelişmiş bir çok ülkede de var olduğuna dikkat çekiyor.

“İngiltere’de yıllarca gece saat 23.00’e kadar içki yasağı vardı. Publar kapanır; içki satılmazdı. Ama kimse tartışmıyordu. Her ülkenin kendine göre bir sistemi var.Yasak rüzgarı bugün buradan eser, yarın başka yerden. Fatura renklere çıkartılmamalı.”

Şansal: Kongo bayrağının renkleri ne olacak?

Şansal renk kısıtlamasına hangi merciin karar verdiğini soruyor. Ona göre “suni gündemler” yaratılıyor. Şansal, renk okuduğunu ve renklerin simgesel özelliklerinin olduğunu kabul ediyor.

“Ama” diyor Şansal “İnsanların renkler üzerinden; görsel ve işitsel olarak afyonlanmasına karşıyım. Türkiye’nin Kongo Cumhuriyeti’yle siyasi ve ekonomik işbirliği var. Bayrağı sarı, kırmızı ve yeşil. Kongo Cumhurbaşkanı geldiğinde bayrak asmayacak mıyız? Ya da Kırmızı beyaz renk de Kuzey Irak’ta mı yasaklanacak? Tenzih ederek söylüyorum. Bir tarafı savunarak değil.”

En yasak renk: Pembedir

Şansal yasaklardan ve militarizmden kendine düşen payı da almış. RTÜK tarafından “Toplu İğne” programına ihtar vermiş; eşcinsel olduğunu açıkladığı için askere alınmayan Şansal, yasaklamalarla ilgili şöyle konuşuyor:

“Sarı, kırmızı, yeşili yasaklayalım. Ama Türkiye’de en fazla pembe yasaktır. Nüfus kağıtları sürekli pembeye dönüyor. Sorun varsa sorunun temelinde gördükleri duydukları kokladıkları, dokunduklarıdır. Hayatı öğreten şeyler varadır. Şimdi sumağı ya da yoğurtlu kebabı da yasaklayacak mıyız?

“Yasaklarla değil de barışçıl çözümlerle demokrasiyi yerleştirmemiz gerekiyor. Bunun içinde bilgi toplumu olmayı; bilgiyle gelişerek; bilgiyi insan onurunun taşıması gereken şekle koyabilirsek sorun kökünden çözümlenecektir.”

İnsanların üstü temizlendikçe içi kirleniyor

Şansal, kendisinin Devlet Demir Yolları’ndan (TCDDY) arandığını söylüyor:”Şimdi bir moda var ya. İlle devletin resmi üniformalarını ünlü bir modacı yapacak. Demiryollarının kostümlerini yenileyeceklermiş ondan aramışlar.

“Dedim ki ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin, kondüktörünü Yıldırım Mayruk’tan giydirecek lüksü mü var? İnsanların üstü temizlendikçe içi kirleniyor. Temizliği ruhani olarak okumalıyız. Mesnevi’yi okumalıyız. O kadar geniş literatürümüz yoksa her on yılda bir Küçük Prensi okumak yeterlidir.” (AD/EK)

http://www.bianet.org/2006/04/19/77950.htm adresinden alıntıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s