Ömür Biter İstanbul Bitmez

Gürültüsüne, kalabalıklığına, karmaşasına rağmen onu bir türlü bırakıp da gidemez İsatanbul’a gönül verenler. Bir çok kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’un her yerinde bu izleri görmek mümkün. Ancak günlük koşuşturmalar içerisinde kaçımız kafasını kaldırıp etrafındaki bu güzellikleri görme imkanı buluyor?

obib1.jpg

Gürültüsüne, kalabalıklığına, karmaşasına rağmen onu bir türlü bırakıp da gidemez İsatanbul’a gönül verenler. Bir çok kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’un her yerinde bu izleri görmek mümkün. Ancak günlük koşuşturmalar içerisinde kaçımız kafasını kaldırıp etrafındaki bu güzellikleri görme imkanı buluyor?
Yaşadığımız şehrin binbir güzelliğinden faydalanyoruz; ama onun görüp geçirdiklerinden haberimizin olmaması bizim hatamız. Çatladıkapı’nın neresi olduğunu işimiz düştüğü için öğrenmiş olsak bile oraya neden Çatladıkapı denildiğini bir çoğumuz bilmiyoruzdur. Ya da Laleli’ye Osmanlı zamanında orada çok lale olduğu için mi öyle denilmiş sizce? Günümüzün en gözde caddesi olan İstiklal Caddesi’nin tanık oldukları elbette bugünden çok farklıydı.

Eray Canberk ve Rüknü Özkök Ömür Biter İstanbul Bitmez’le işte tam burada imdadımıza yetişiyor. İstanbul’un bütün tarihi güzelliklerini ve gerçeklerini, bizlerin de takip edebileceği şekilde anlatabilmek için surları takip ederek yazmışlar Ömür Biter İstanbul Bitmez’i.

Yazarlarımız kitaplarında şöyle diyor:
“Binlerce yıllık İstanbul bir tanedir ama bir çok adı, bir çok öyküsü vardır. Kitabımızda İstanbul’u tanıtmaya değil, İstanbul’u ne kadarİ tanıdığımızı sınamaya çalıştık belki de. Uzun sözün kısası: İstanbul İstanbul’dur ve dünyada ikinci bir İstanbul yoktur.”

Ömür Biter İstanbul Bitmez, İstanbul’un tarihini kısa ve dikkat çekici anlatılarla bizlere sunuyor. Böylece olaylarla yerler arasında akılda kalıcı bağlar kurulabiliyor. Kitapta İstanbul’un tarihinin yanı sıra, yaşadığı depremler ve yangınlar gibi büyük etki yaratan olayların bıraktığı izler de anlatılıyor.

Ömür Biter İstanbul Bitmez, İstanbul’da yaşayan ya da merak eden herkesin okuması gereken, okurken de hem çok keyif alacağı hem de çevresine karşı algısının farklılaştığını hissedeceği bir gezi/tarih kitabı.

İçerik

* Giriş:
Sohbet Ederek İstanbul Suriçi’ni Geziyoruz
* Birinci Gezi:
Sultanahmet ve Çevresi
* İkinci Gezi:
Topkapı Sarayı Müzesi
* Üçüncü Gezi:
Çemberlitaş-Beyazıt-Kadırga
* Dördüncü Gezi:
Süleymaniye-Saraçhanebaşı-Etmeydanı
* Beşinci Gezi:
Eminönü’nden Kapalıçarşı’ya
* Altıncı Gezi:
Surlar
* Yedinci Gezi:
Unkapanı’ndan Fatih-Fatih’ten Edirnekapı’ya
* Sekizinci ve Son Gezi:
Aksaray’dan Kocamustafapaşa’ya

Eray Canberk, Rüknü Özkök

Tarih : 21.07.2005

http://www.insankaynaklari.com/ikdotnet/IcerikDetay.aspx?BLM=Kitapl%C4%B1k&KayitNo=4977 adresinden alıntıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s