Kadın ve Rock

Kadın ve Rock

Kendi gücünün sınırlarını zorlayan kadın, toplumun da sınırlarını zorlar. İşte bu nedenle bütün kadınların rock ruhunu yakalaması gerekiyor. Ya da bütün insanların…

01.05.2002

Türkiye’ de rock müzik denilince elbette ki aklımıza kadınlar gelmiyor. Çünkü her alanda olduğu gibi rock’ta da kadınların azlığı dikkati çekiyor. Belki de bunun sebebi rock’ın pek açığa vurulmasa da, erkek müziği olmasıdır. Oysa rock kadın ruhuna en yakın müziktir. Rock’ın temelinde isyan, başkaldırı, değiştirme, kabuğundan sıyrılma gibi özellikler var. Ve kadınların da bu çıkışa şiddetle ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Özellikle de içinde bulunduğumuz çağda kadının silkelenmesi, yapabileceklerinin farkına varması ve gücünün sınırlarını zorlaması gerekiyor. Kendi gücünün sınırlarını zorlayan kadın, toplumun da sınırlarını zorlar. İşte bu nedenle bütün kadınların rock ruhunu yakalaması gerekiyor. Ya da bütün insanların…

Peki bugüne dek hangi kadınlar yakalamış rock ruhunu? 1980’den önce bu konuda kayda değer bir şey yok. 1980’lerin ikinci yarısına geldiğimizde bir kıpırdanmayla karşılaşıyoruz. 1986’da Aqua’nın “Güneşte Dolaşmak” adlı kasetinde keman çalan Özlem Dinçarslan aynı zamanda Meridian adlı senfonik rock topluluğunun da elemanıydı. 1987’de kurulan Spinners, tamamı kızlardan oluşan Türkiye’nin ilk punk grubu olmasının dışında dünyada da sayılı gruplardan biri.

1988’de kurulan diğer topluluk ise Volvox. Gitar ve vokalde Şebnem Ferah, bas gitarda Ebru Bank, klavyede Arzu Özbakır, gitarda Duygu Karpuz ve davulda Gül Ağrıca Volvox’un ilk kadrosudur.

Bu arada, Süden Pamir, Airfax adlı topluluğun tek kadın elemanı ve vokalistidir. Airfax’ın ilk ve tek demo albümü olan “Rain Pictures”te bek vokalde bir kadın rokçı daha yer alır: Seçil Özer.

1990’a geldiğimizde Ankaralı bir pop-rock topluluğunun, Veronique’nun kurulduğunu görüyoruz. Bu topluluğun tüm elemanları da kızlardan oluşuyor ve Seçil Özer de yer alıyor toplulukta.

1990’da kurulan ve Türk rock’ına damgasını vuran Kargo’nun “Sil Baştan” adlı ilk albümünde, vokalde Deniz Aytekin yer alır.Bulutsuzluk Özlemi, Mozaik, Yeni Türkü gibi gruplarda adına rastladığımız Sumru Balıkçıoğlu ise, Kumdan Kaleler adlı topluluğun çıkardığı “Denize Doğru” adlı ilk ve tek albümde vokal ve mandolinle yer alır.

Dağılan Volvox, iki önemli isim kazandırır müzik dünyasına: Özlem Tekin ve Şebnem Ferah. “Kadın”, “Artık Kısa Cümleler Kuruyorum” ve “Perdeler” adlı albümleriyle başarılı bir çıkış yapan Şebnem Ferah’ın yanısıra, “Kime Ne”, “Öz” ve “Laubali” adlı albümleriyle ciddi bir dinleyici kitlesi oluşturan Özlem Tekin, son dönemin en başarılı isimleri olarak dikkat çekerler. Aynı dönemde, pop müzik çevrelerinden adına aşina olduğumuz Meltem Taşkıran Egoist adlı grupla ortaya çıkıverir. Aqua’nın kurucularından olan Cem Canbay, caz, rock ve blues formunda şarkılar söyleyen Mask adlı grubu kurar.Mask’ın vokalistiğini yapan Ebru Kalabas, daha sonraları Kaygı topluluğunun vokalistliğini de yapar.

1994 yılında hafif tombul, uçuk kaçık bir kadın olan Umay müzik piyasaında yer alır. “Umay Umay” ve “Naylon”adlı albümlerinde rock soundlu parçalara yer verir. Ankaralı Darkphase adlı metal topluluğunun çıkardığı albümde yer alan iki parçayı yine bir kadın rokçının, Aycan Çelikaksoy’un seslendirdiğini görüyoruz. Bu yıllarda yalnızca kızlardan kurulu bir topluluk daha çıkar karşımıza. Ebonsight adlı bu topluluk tarz olarak black metali seçmiştir ve belki de en sert kız grubu olarak tarihe adlarını yazdırmayı başarmışlardır.

Yine 1994 yılında Scarlet adlı grupta lead vokalde Mine ve bas gitarda çalan Oya Erkaya kardeşler dikkat çeker. Bu grupla Rock House Cafe’de “en delikanlı grup ödülü” alan Scarlet’in elemanlarından Mine Erkaya sonraları vokallikten vazgeçerek daha teknik işlerle uğraşır. Bazı albümlerin ses mühendisliğini yapar. Bunlardan en bilineni ise Yavuz Çetin’in “Satılık” albümüdür. Yine ikiz kardeşi Oya Erkaya ise başladığı yolda ilerler. Tibet Ağırtan, Gökalp Baykal, Bulutsuzluk Özlemi, Kutsal ve şu sıralar Göksel’e bas gitarıyla eşlik eder.

Daha önce çıkardığı iki pop albümün ardından 1998’de pop-rock tarzındaki bir albümle karşımıza çıkar Sibel Tüzün: “Hayat Buysa Ben Yokum Bu Yolda” diyen Tüzün, Ra topluluğunun bascısı Levent Candaş’tan boşanmasıyla, rock’tan da boşanır. Başladığı yere yani popa döner.

Nazan Öncel’in adını anmadan geçemeyiz. 1990’ların ikinci yarısında pop müzikten rock’a doğru bir kayma başlar. Bunun ilk örneklerinden birini veren de “Ben Sokak Kızıyım” adlı albümüyle Nazan Öncel olur. Nazan Öncel sayesinde, kadının da sokağa çıktığını ve “ben sokak kızıyım” diye haykırdığını görürüz. Aslında bunun hiç de korkulacak bir şey olmadığını, sokak kızı olmanın da kendince erdemler taşıdığını göstermesi açısından önemli bir çıkıştır bu. Ancak bu albümüyle, rock dinleyicisinden pek yüz bulamayan Nazan’da “Demir Leblebi” albümüyle popa kesin dönüş yapar.

Bu arada Banu Akın “Kırmızı Leke” adlı çalışmasıyla da dikkat çeker. Bu çalışmanın en can alıcı noktası, elbetteki kadınların her zaman başına bela olan, zavallı bir “zar” meselesidir. 2000’li yıllara gelindiğinde, Aslı Gökyokuş “Neresindeyim” adlı albümle çıkar karşımıza. Kendine özgü söylemiyle dikkat çeken Deniz Özbey de, grubu Vega ile ilk albümü “(Tamam) Sustum”u çıkarır.

Yine aynı yıl Roxy Müzik Günlerinde birincilik ödülü alan, Bağdat Avanue’nin vokalistleri Evrim Özşuca ve Elif Çağlar adlı pigmeler harikalar yaratır. Roxy’ de üçüncü olan Ennioia’nın solisti Somay Akçam da ilgi çeker. Tamamı kızlardan oluşan death metal yapan bir başka topluluk Deimos’da underground alemde yer alır.

2001 yılının ilk aylarında ise Aylin Aslım “Gel Git” adlı ilk albümüyle , 2002 yılının başlarında ise Kutsal, ardından Metro grubunun vokalisti Semra Altınel ve gitarist Değer Deniz rock müzikte yerini alır.

Ne yazık ki bu isimler burada bitiyor, isterdim ki daha çok isim, daha çok rock, daha çok aşk…

Deniz Durukan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s