Tüketim harcamalarında en yüksek pay yüzde 27.2 ile konut ve kirada…

Tüketim harcamalarında en yüksek pay yüzde 27.2 ile konut ve kirada…

Türkiye genelinde hanehalklarının yaptığı tüketim amaçlı harcamalar içinde en yüksek payı, yüzde 27,2 oranıyla konut ve kira harcamaları aldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “2006 Hanehalkı Tüketim Harcaması Sonuçlarını” açıkladı. 2006 yılı Hanehalkı Bütçe Araştırmasından elde edilen sonuçlara göre, Türkiye genelinde hane halklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamaların yüzde 24,8´i ise gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu. Türkiye genelinde yapılan harcamalar içinde eğitim hizmetleri harcamalarının payı da yüzde 2,1 olarak belirlendi.

Aylık ortalama tüketim harcaması bin 225 YTL
Türkiye´de hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması 1225 YTL olarak tahmin edilirken, bu rakam kentsel yerlerde 1364 YTL, kırsal yerlerde ise ortalama 973 YTL olarak öngörüldü. 2006 yılında gıdaya ayrılan pay önemli ölçüde değişmezken, konut harcamalarına ayrılan pay arttı. Verilere göre, 2006 yılı sonuçları ile 2005 yılında gerçekleştirilen araştırma sonuçları karşılaştırıldığında, 2005 yılında yüzde 24,9 olan gıda harcaması payı geçen yıl 24,8 olarak hesaplandı. Konut harcamalarının yüzde 25,9´dan yüzde 27,2´ye, ulaştırma harcamalarının yüzde 12,6´dan yüzde 13,1´e ve eğitim harcamalarının ise yüzde 1,9´dan yüzde 2,1´e yükseldiği gözlendi. Aynı dönemde, kültür ve eğlenceyle ilgili harcama payının ise yüzde 2,5´ten yüzde 2,2´ye düştüğü görüldü.

Düşük gelirliler, toplam gıdaya iki kat daha fazla pay ayırıyor
Bu arada düşük gelirli hanehalkları, yüksek gelirli hanehalklarına göre toplam gıdaya iki kat daha fazla pay ayırıyor. Gelire göre sıralı birinci yüzde 20´lik grupta yer alan hanehalkları toplam gıda harcamasının yüzde 13,5´ini yaparken, beşinci yüzde 20´lik grupta yer alan hanehalkları yüzde 27,6´sını yaptı. Konuta yapılan harcamaların yüzde 9,5´i birinci yüzde 20´lik grupta yer alan hane halklarına ait iken, yüzde 32,9´u beşinci yüzde 20´lik grupta yer aldı. Toplam eğitim hizmetleri harcamalarında ise birinci yüzde 20´lik grubun payı yüzde 2,1 iken beşinci yüzde 20´lik grubun payı yüzde 53,9 olarak saptandı. Gelire göre sıralı yüzde 20´lik gruplar itibariyle tüketim harcamalarının dağılımına bakıldığında ise birinci yüzde 20´lik grupta yer alan hanehalklarının gıda harcamasına ayırdıkları pay yüzde 36,5 iken, beşinci yüzde 20´lik gruptaki hanehalklarının gıda harcamalarına ayırdığı payın yüzde 18,6 olduğu gözlendi. Eğitim hizmetleri harcamalarının oranı ise birinci yüzde 20´lik grup için yüzde 0,5 olurken, beşinci yüzde 20´lik grup için yüzde 3,1 olarak belirlendi.

Temel gelir kaynağı ve harcamalar
Verilere göre, temel gelir kaynağı maaş, ücret, yevmiye geliri olan hane halkları toplam harcamaları içinde en yüksek payı yüzde 26,8 ile konut harcamalarına ayırırken, temel gelir kaynağı müteşebbis geliri olan hane halkları en yüksek payı ise yüzde 26,2 ile gıda harcamalarına ayırdı. Temel gelir kaynağı emeklilik geliri olan hanehalklarının harcamalarında ise en yüksek pay yüzde 30 ile konut harcamalarına ayrılırken, bunu yüzde 27,2 oranıyla gıda harcamaları izledi.

18 Eylül 2007

kaynak retailing network, www.ipsos-kmg.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s